Sociální správa má novou aplikaci na výpočet důchodu

17.08.2021 | komentářů: 0
Sociální správa má novou aplikaci na výpočet důchodu

Nová on-line služba ePortálu České správy sociálního zabezpečení spočítá výši vašeho důchodu i přesný den, kdy se ho dočkáte. Výše částky mnoho lidí překvapí a motivuje je tak například ke spoření a šetření. Informoval o tom web aktualne.cz.

"Když bude člověk vědět, jaký bude mít důchod, tak se může rozhodnout, zda si bude více spořit, a lépe se na penzi zajistí," uvedl již v minulosti pro Aktuálně.cz Jiří Šatava, který spolupracoval s ministerstvem práce a sociálních věcí na důchodové reformě. V té se právě s Informační důchodovou aplikací, pracovně označovanou jako "přehledná kalkulačka pro každého", počítalo. 

Aplikace je zatím ve zkušebním provozu a nabízí orientační výpočet výše důchodu v době odchodu do penze. Kromě výše důchodu se lidé v aplikaci dozvědí, který den přesně mohou odejít do důchodu, kolik let podle údajů sociální správy již odpracovali a jak dlouho budou muset ještě chodit do práce. Zkontrolovat lze také přehled evidovaných dob pojištění. 

Je třeba elektronická identita nebo datová schránka

Do aplikace se podle webu aktualne zájemci přihlásí buď přes elektronickou identitu (její součástí je například i bankovní identita - tedy přístup do elektronického bankovnictví), nebo datovou schránkou. Pak už se zobrazí stránka s předvyplněnými osobními údaji. U žen je navíc kolonka, kde vyplní počet dětí a jejich data narození. Poté se zobrazí všechny důchodové údaje. 

V návrhu důchodové reformy se vedle zprovoznění důchodové aplikace  uvažovalo například i o rozesílání dopisů jednou za pět let, ve kterých by se adresát dozvěděl, jaký důchod mu zhruba vychází, nebo o zřízení virtuálních důchodových kont. Jde však zatím pouze o návrhy.

Zdroj foto: Pixabay.com 


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Vlažná voda s citronem dělá zázraky

Víte že, sklenka vlažné vody s citronem po ránu je doslova zázrak? Vyčistí trávicí trakt, zvýší imunitu, dodá vitamín C, vyčistí pleť a vymaže vrásky, čistí…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 06.12.2023

Dnes 06.12 svátek slaví:
Mikuláš

Zítra 07.12 svátek slaví:
Ambrož

Včera 05.12 svátek slavil:
Benjamín

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies