Žádosti o invalidní penze jsou zpožděné pandemií

Štítky: | penze | koronavir | invalidní důchod |
22.09.2021 | komentářů: 0
Žádosti o invalidní penze jsou zpožděné pandemií

Téměř třetina žádostí o invalidní důchod byla v prvním pololetí letošního roku vyřízena po zákonném termínu devadesáti dnů. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) uvedla, že za to může pandemie covidu. Zpoždění může žadatelům působit problémy. Informoval o tom web novinky.cz.

Podle dat ČSSZ se tento problém v prvním pololetí týkal 29,5 procenta žadatelů. „Příčinou delší doby řízení u invalidních důchodů a vysokého počtu případů vyřízených po lhůtě bylo zejména výrazné snížení personálních kapacit, které se podílejí na vyřizování žádostí o důchod, v období pandemie a platnosti souvisejících přijatých krizových opatření,“ sdělila novinkám mluvčí správy Jitka Drmolová. 

Dalším důvodem většího počtu případů vyřízených po lhůtě bylo podle Drmolové také nestejnoměrné podávání žádostí o důchod, a to nejen invalidních, ale také starobních a pozůstalostních. „Na jaře 2020 bylo podáváno jen dvanáct tisíc žádostí měsíčně, v závěru roku to již bylo dvacet jedna tisíc žádostí,“ uvedla s tím, že personální kapacity jsou nastavené na průměrný počet cca sedmnáct až devatenáct tisíc měsíčně podaných žádostí.

Nadprůměrné množství žádostí

„V roce 2021 pokračoval trend vysokého počtu podávaných žádostí, a bez ohledu na pandemickou situaci je letos podáváno kolem devatenácti tisíc žádostí o důchod měsíčně,“ dodala mluvčí úřadu.

Důchody dostanou žadatelé zpětně vyplaceny. „Ale potíže to činí. Zvláště lidé, kteří končí v zaměstnání kvůli zdravotnímu stavu, čekají a nemají prostředky,“ řekl novinkám předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. I podle něj může být prodleva z větší části způsobená covidem.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Co dělat, když vám omrznou nohy nebo ruce?

Samozřejmě mluvíme o lehčích omrzlinách, při těch těžších je nutné navštívit lékaře. Pokud tedy díky chladu začínáte ztrácet citlivost, je třeba ihned jít…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 03.02.2023

Dnes 03.02 svátek slaví:
Blažej

Zítra 04.02 svátek slaví:
Jarmila

Včera 02.02 svátek slavil:
Nela

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies