Penze navzdory navýšení nedosahují ani poloviny průměrného platu

21.12.2021 | komentářů: 0
Penze navzdory navýšení nedosahují ani poloviny průměrného platu

S propadem životní úrovně se v důchodu potýká většina seniorů. Přesto, že se penze neustále zvyšují, v posledních letech nedosahují ani poloviny průměrného platu. Informoval o tom web novinky.cz.

„Navzdory poměrně významnému růstu důchodu v průběhu letošního roku podíl důchodů na platech vytrvale klesá a prognózy nejsou o nic optimističtější,“ upozornil Pavel Racocha, ředitel KB Penzijní společnosti. Jak doplnil, zatímco v roce 1994 činila penze 56 procent čisté mzdy, loni to již bylo pouze 45 procent.

Letos průměrný starobní důchod vzrostl o 839 korun a příští rok by i s mimořádným bonusem 300 korun měl v průměru stoupnout o 805 korun. Výše penze se odvíjí od příjmů, není tedy překvapivé, že ty nejvyšší jsou v Praze. Loni v průměru činila 15 tisíc korun. „Ani Pražané se ale v penzi nemají lépe než zbytek republiky. Proti průměrným důchodům jsou ty pražské vyšší jen přibližně o tisíc korun. Zato jsou zde vyšší výdaje, především na bydlení. V září to bylo ,jen‘ o pět tisíc korun, ale do budoucna se očekává růst nájemného,“ řekl Lubomír Koňák, ředitel obchodu z KB Penzijní společnosti.

Nejmenší propad je na Karlovarsku

„Propad příjmů mezi ekonomicky aktivním věkem a penzí tak je – a i nadále bude – právě v Praze ještě patrnější,“ dodal Koňák. Naopak nejmenší propad mezi průměrnými mzdami a penzemi byl v Karlovarském kraji, a to o téměř 20 tisíc korun u hrubé mzdy a 13 500 korun u čisté mzdy.

Ještě v roce 2000 bylo u nás 70 procent pracujících a 13 procent důchodců. „Dnes je ten poměr 65 procent na 20 procent a dále se zhoršuje,“ řekl Martin Mašát z penzijní společnosti Rentea.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak provonět vzduch doma

Na filtr vysavače (když rozděláte vysavač, tak zevnitř na látku filtru) nakapejte několik kapek esenciálního oleje - podle chuti a nálady levandulový,…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 07.12.2023

Dnes 07.12 svátek slaví:
Benjamín

Zítra 08.12 svátek slaví:
Ambrož

Včera 06.12 svátek slavil:
Květoslava

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies