Další mimořádné zvýšení penzí by vzhledem k inflaci mohlo být na konci roku

08.04.2022 | komentářů: 0
Další mimořádné zvýšení penzí by vzhledem k inflaci mohlo být na konci roku

Mimořádné zvýšení penzí by by podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) mohlo následovat koncem roku. Důvodem je růst inflace. O přesné částce rozhodne podle České televize tempo zdražování energií a potravin.

Důchodci v letošním roce dostanou nejspíše přidáno rovnou třikrát. V lednu se důchod zvýšil zhruba o 805 korun měsíčně, v červnu to bude v průměru 1017 korun a třetí navýšení přijde asi v listopadu či prosinci. „V letošním roce může ještě dojít na další mimořádnou valorizaci důchodů. Já to říkám otevřeně, ta pravděpodobnost je poměrně vysoká,“ uvedl pro Českou televizi ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Vláda podle zákona zvýšit penze musí, pokud v první polovině roku meziměsíční inflace v součtu znovu přesáhne pět procent. „My jsme ani v minulosti nikdy nezpochybňovali zvyšování důchodů ze zákona, my jsme vždycky zpochybňovali ty nadzákonné valorizace,“ řekl místopředseda sněmovny Jan Skopeček.

Politici se neshodnou na částce

„Celý život pracovali, přispívali do sociálního systému, tak je správné, abychom jim pomohli. Protože by se mohli velice rychle dostat na hranici chudoby,“ říká Alena Schillerová.

Diskutuje se především o tom, jak přesně má stát důchody zvýšit. Koalice znovu počítá s jednoduchým principem – čím vyšší důchod, tím vyšší přidání. „Já ten princip tak, jak je nastaven, považuji za správný. Odráží se to, kolik člověk odvedl do systému, na tom, kolik získává v penzi,“ uvedla šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Naopak například SPD chce, aby v době vysoké inflace dostali všichni důchodci přidáno stejně. „Navrhujeme, aby se přidalo všem stejnou částkou, nikoli procentem. Abychom pomohli co nejvíce chudším důchodcům,“ zdůvodnil Tomio Okamura.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Řidiči se špatným zrakem nepostřehnou až čtvrtinu značek

Víte, že už tři čtvrtě dioptrie stačí na to, aby řidič zahlédl chodce ze vzdálenosti o polovinu kratší než řidič bez dioptrické vady. Zatímco zdravé oko ho…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 07.12.2023

Dnes 07.12 svátek slaví:
Benjamín

Zítra 08.12 svátek slaví:
Ambrož

Včera 06.12 svátek slavil:
Květoslava

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies