Halloween X Dušičky

Štítky: | kultura |
31.10.2017 | komentářů: 0
Halloween X Dušičky

Přelom října a listopadu se nese ve znamení duchovna, strašidel, uctívání a připomínání zemřelých. V České republice má své místo zejména svátek Památka zesnulých, který připadá na 2. listopadu. Často se však dnes doplňuje o anglosaský svátek zvaný Halloween, který se slaví o dva dny dříve 31. října.

Ano jsme Češi, máme své svátky, své tradice a proto na své zesnulé blízké vzpomínáme 2. listopadu v době takzvaného svátku Dušičky. Tento svátek vyhází z tradic římskokatolické církve. V tento den se lidé modlili za všechny zemřelé. Původ však sahá mnohem dále do historie a s americkým Halloweenem má společného více, než byste čekali.

Přelom října a listopadu vnímali už samotní Keltové jako dobu, kdy se stírají hranice mezi živými a mrtvými. Tento kmen oslavoval v noci z 31. října na 1. listopadu konec roku, takzvaný svátek Samhain. Jak Keltové, tak Slované osídlili střední Evropu a jejich kultury se zde velice ovlivnily a prolínaly. Samhain byl v tuzemsku nahrazen velmi podobnými Dušičkami až s nástupem křesťanství.

Plameny nás očišťují

Americký Halloween i české Dušičky mají z keltských dob hned několik tradic. Nejrozšířenějším zvykem je zapalování svíček a ohňů. Keltové i Slované totiž věřili, že oheň očišťuje a jeho světlo nás dokáže ochránit před zlými duchy. Česká obdoba, tedy Dušičky, se slaví asi od 10. století, kdy byla zavedena opatem Odilem, který chtěl nahradit pohanské zvyky (tedy i původní Samhain).

Co se týče českých Dušiček je kromě zapalování svíček zvykem položit na hrob čerstvé květiny, které symbolizují víru ve věčný život. Dříve se také věřilo, že v tento den vystupují duše z očistce, aby si odpočinuly od věčných muk. Pekly se také bochánky, ve tvaru kostí, kterými se obdarovávali pocestní. A připadá na den po svátku všech svatých.

Právě s tímto svátkem se pojí i americký Halloween. Jde o zkrácený název, který vznikl z úsloví “All Hallows Eve” v českém překladu jde o předvečer všech svatých. Byť mají oba svátky, Dušičky i Halloween, pravděpodobně stejný základ, oslavy se velice liší. Během Halloweenu se děti v anglosaských zemích převlékají do strašidelných kostýmu. Ty je mají ochránit před vším zlým, jelikož hranice mezi světem živých a mrtvých se během svátku stírá. Děti chodí dům od domu a koledují o sladkosti.

Halloween jako zábava pro celou rodinu

Typické je také vydlabávání  a rozsvěcení dýní. Právě to je znak, který v současnosti přejímá i mnoho českých domácností. Přestože se do oslav Halloweenu v celé šíři nezapojují, vydlabávání dýní může být zábava jak pro děti, tak pro dospělé. Právě pro děti jsou velmi atraktivní i lampionové průvody, které se kolem data obou svátků objevují.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Také občas zápasíte s pečícím papírem?

Pečící papír je občas "nepoddajný" - aby se lépe přizpůsobil jakémukoli tvaru, stačí jej před použitím celý pomačkat a pak znovu narovnat. Budete překvapeni…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 26.10.2021

Dnes 26.10 svátek slaví:
Erik

Zítra 27.10 svátek slaví:
Šarlota

Včera 25.10 svátek slavil:
Zoe

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2021 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace