Jak podle oční testu poznat nastupujícího Alzheimera?

Štítky: | Alzheimerova nemoc |
23.01.2018 | komentářů: 0
Jak podle oční testu poznat nastupujícího Alzheimera?

Jak včas poznat příznaky nastupující Alzheimerovy choroby? Otázka, která trápí mnoho lékařů a vědců. Nadějí by mohl být oční test, který prokáže zvýšené nánosy plaku v mozku. Jak tedy funguje oční test, který dokáže rozpoznat příznaky takzvaného Alzheimera?

„Objevy naznačují, že sítnice může sloužit jako věrohodný zdroj pro diagnózu Alzheimerovy choroby. Jednou z hlavních výhod analýzy sítnice je opakovatelnost testu, což nám umožňuje monitorovat pacienty a také postup onemocnění,“ uvedla hlavní autorka výzkumu doktorka Maya Korony-Hamaoui z Nemocnice Cedars-Sinai v Los Angeles.

Již v současnosti probíhají u pacientů s tímto onemocněním oční testy, kdy se do těla vpraví zelené fluorescenční barvivo, pomocí kterého jsou v oku označovány proteiny buněk, které hynou buněčnou smrtí. Hromadění barviva v očích sledujeme pomocí oftalmoskopu. Jde však o metodu poměrně drahou a pro tělo náročnou.

Při nové metodě Vědci však pacient požije roztok s kurkuminem, což je antioxidant z koření kurkumy. Roztok má tak na tělo blahodárné účinky, tak se v sítnici zviditelní amyloidní plak, který je projevem rozvíjející se neurodegenerativní choroby. Podle některých zdrojů lze takto odhalit rozvíjející se Alzheimerovu chorobu až dvacet let dopředu.

Mění se odraz světla

Podobný výzkum provedli také v centru zabývajícím se výzkumem léků "Center for Drug Design" na univerzitě v Minnesotě. Zde zaznamenali pozitivní výsledky zejména u myší. Sítnice je tvořena podobným typem tkání jako mozek a tuto tkáň je možné vidět přímo při pohledu do oka.

Když Alzheimerova choroba začíná, mění se způsob, jakým se světlo odráží od sítnice. Studie ukazuje, že u myší tato změna začíná dlouho předtím, než je možné si všimnout změn v chování a paměti.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Mačkání citrónu může být věda

Celý plod citronu omyjeme a kůru v jednom místě propíchneme vidličkou. Vymačkáme jen tolik, kolik potřebujeme. Citron pak uložíme do lednice. Takto vydrží…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 06.10.2022

Dnes 06.10 svátek slaví:
Hanuš

Zítra 07.10 svátek slaví:
Justýna

Včera 05.10 svátek slavil:
Eliška

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt | Nastavení cookies