Jazykové okénko: balicí x balící
Český jazyk v sobě ukrývá mnohé chytáky. Častý problém mnoha lidí je například i psaní dlouhého nebo krátkého i v koncovkách přídavných jmen. Chyby v tomto pravopisném problému nejsou žádnou výjimkou. Jak písmeno i tedy správné psát?
Pokud jde o přídavné jméno vyjadřující funkci daného podstatného jména, píšeme písmeno i krátké. Důležité však je, že v takovém případě děj neprobíhá v této chvílí. (Na zahradě máme kropicí konev.) Jde o takzvaná přídavná jména účelová. (Žehlicí prkno slouží k žehlení. Lepicí páska opraví vše. Čisticí prostředky nakupuji v drogerii. Holicí strojek jsem dostal k narozeninám. Balicím papírem se balí dárky. Honicí psi chodí na hony. Pečicí papír mám vždy ve skříni. Plnicí pero můžeme naplnit apod.)
Pokud však jde o přítomný čas slovesa, tedy přídavná jména dějová, použijeme ve slově dlouhé í. (Minuli jsme vůz kropící ulici. Prodavačka balící květiny nám dala i kartičku na vzkaz. Pes honící veverku přeběhl ulici. Maminka žehlící prádlo koukala na televizi. Kuchař pečící cukroví se spálil o sporák apod. )
Lze použít obě varianty v jedné větě? Jeden příklad za všechny.
Hasič hasící oheň použil hasicí přístroj.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
7 jednoduchých tipů jak se v létě ochladit - číst více »
Jak se v důchodu zabavit a vzdělávat v době koronavirové? - číst více »
Díky vnoučatům se mnoho seniorů učí cizí jazyk - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.