Jak se v důchodu zabavit a vzdělávat v době koronavirové?

Štítky: | Zdraví | koronavir | covid |
06.01.2021 | komentářů: 0
Jak se v důchodu zabavit a vzdělávat v době koronavirové?

Koronavirová krize ovlivnila život v celé společnosti. Nejohroženější skupina se stala i nejvíce vyloučenou a odstřihnutou od běžných radostí života. Existují však způsoby, jak si na stará kolena zpříjemnit případnou karanténu a izolaci.

Důležité je nebát se moderních technologií. Díky nim můžete zůstat v kontaktu se svými blízkými a známými a nevdat se svých oblíbených činností. Například organizace ŽIVOT 90 se dlouhodobě snaží pomáhat osamělým seniorům a seniorkám. Před koronavirovou krizí se mohli účastnit řady zajímavých akc. Řada aktivit se v současné době však přesunula do on-line prostoru, čímž se organizace snaží ukázat, že aktivní mohou starší lidé být i v těchto ztížených podmínkách.

„Nabízíme například on-line jazykové kurzy, do nichž se může přihlásit každý, kdo má zájem o angličtinu, němčinu, polštinu, k dispozici máme výuku pro začátečníky i pokročilé. Senioři a seniorky si tak mohou rozšířit vzdělání a zároveň být v kontaktu s jinými lidmi,“ představuje pro web i-senior jednu z aktivit vedoucí Centra aktivního stáří při organizaci ŽIVOT 90 Lucie Rybyšarová. Kromě jazykových kurzů se senioři a seniorky mohou přihlásit do kurzu tréninku paměti, v němž se seznámí s paměťovými technikami a osvojí si způsoby efektivnějšího učení.

S internetem poradí odborníci

„K těmto aktivitám je samozřejmě potřebný počítač a připojení k internetu, s připojením se a přístupem k aplikacím však účastníkům rádi pomohou naši vyškolení odborníci. Ti, kteří nejsou až tak technicky zdatní, se tedy nemusí obávat, že by byli z kurzu vyloučeni,“ říká Lucie Rybyšarová. S tréninkem paměti ale mohou pomoci i křížovky, sudoku a další formy luštění, které rozvíjí mozek.

Prospět mohou procházky

Kromě rozvoje znalostí je však důležité se soustředit i na fyzickou aktivitu, pokud to zdraví seniorů a seniorek dovolí. Ačkoliv je volný pohyb na veřejnosti omezen, přísun čerstvého vzduchu je nezbytný pro zdraví každého z nás. „Jestliže mají senioři a seniorky možnost, měli by se každý den vydat ven na alespoň krátkou procházku, samozřejmě za dodržování všech nezbytných opatření. Pobyt na čerstvém vzduchu ve spojení s mírnou fyzickou aktivitou může totiž mít pro jejich zdraví velmi velký přínos. Dobré je soustředit se i na změnu malých návyků, například vyměnit jízdu výtahem za chůzi po schodech, samozřejmě pokud to zdraví dovolí,“ doporučuje vedoucí Centra aktivního stáří.

Cvičit lze i v obýváku

Fyzickému pohybu se mohou věnovat i ti, kteří nemají možnost jít ven na procházku. V současné době existuje na internetu mnoho videí a cvičebních programů, které mají často i zdravotní charakter a mohou předcházet nebo ulevit od bolesti, jejich výhodou je, že je lze vykonávat z pohodlí domova. „Někdy stačí vytvořit si cvičební rutinu ve formě protažení, které pomůže tělu s uvolněním, rozprouděním energie a s vyplavením endorfinů, které zajistí dobrou náladu. My jsme například vytvořili seriál Cvičením proti bolesti, který je dostupný na Youtube nebo na DVD a který je dobrým průvodcem pro domácí cvičení,“ říká Rybyšarová.

Vyrazit lze i za kulturou

Omezení se dotklo i kulturních akcí, které pro řadu lidí měly velký význam, většina institucí však své akce přenesla do on-line prostoru. Každý tak nyní má možnost virtuálně navštívit například koncert České filharmonie z pohodlí svého domova. „Kulturní akce v on-line podobě mohou pro řadu seniorů a seniorek představovat naopak výhodu. Mohou tak zhlédnout představení divadel a dalších institucí z druhého konce republiky, aniž by se na toto místo museli složitě dopravit. Získají tak náplň dne a kulturní zážitek v jednom,“ komentuje možnosti kulturního vyžití Rybyšarová.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak uchovat rajčatový protlak?

Zbyl vám rajčatový protlak? Jak ho uchovat, aby déle vydržel? Když ho přendáme do sklenice se šroubovým uzávěrem, na povrchu posypeme troškou soli a…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 16.01.2021

Dnes 16.01 svátek slaví:
Ctirad

Zítra 17.01 svátek slaví:
Drahoslav

Včera 15.01 svátek slavil:
Alice

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2021 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace