Jazykové okénko: Psaní velkých písmen
Jaké písmeno napsat zrovna v tomto slově? Malé? Velké? Jeden z největších problémů uživatelů českého jazyka. Velké počáteční písmeno slova může mít hned trojí různou funkci. Vyjadřuje, že dané slovo je vlastním jménem, nebo že označený jev hodnotí pisatel jako významný, hodný úcty, nebo konečně, že tímto slovem začíná větný celek.
A jaká jsou tedy hlavní pravidla pro psaní velkých písmen?
1. Oslovení v dopisech a emailech
Osobní zájmena (Váš, Vaše, Ty, Tvůj) píšeme s velkým písmenem zejména v úředních a oficiálních textech. Vyjadřujeme tím úctu adresátovi. V soukromé korespondenci můžeme používat písmena malá. Ostatní zájmena (svůj) píšeme vždy s malým počátečním písmenem.
2. Jednoslovná vlastní jména
Pravděpodobně nejjednoduší pravidlo psaní velkých písmen. Všechna jména a názvy píšeme vždy s velkým písmenem. (Evropa, Asie, Adam,Eva, Ostrava, Praha)
Pozor: Jiné slovní druhy odvozené od vlastních jmen píšeme s malým písmenem. (Poznával pražské ulice.) Malé písmeno používáme také při psaní datumu. (1. listopadu, 25. července...)
Čtete také
Velká písmena se používají i u pojmenování jednotlivých národností. (Čech, Evropan, Slovan).
Pozor: (Mongol a Cikán) s velkým písmenem figurují jako příslušníci národa. Psano s malým písmenem (mongol a cikán) označují slova příslušníky jiných skupin. Podobně jako (katolík, slávista).
3. Víceslovná vlastní jména
U víceslovných vlastních jmen zpravidla píšeme velké pouze první písmeno. (Středozemní moře, Suezský průplav, Liga místrů, Lidové noviny, Pravidla českého pravopisu)
Pokud je však součástí víceslovného názvu vlastní jméno, píšeme jej rovněž s velkým písmenem. (Vysoké Tatry, Univerzita Palackého)
Ve víceslovných vlastních jménech obydlených oblastí píšeme zpravidla kromě předložek všechna písmena velká (Nové Město na Moravě, Hradec Králové, Kutná Hora)
Pokud je před víceslovným názvem obecné jméno druhové, které není součástí celého názvu, píšeme ho s malým písmenem. (sídliště Polabiny, ulice Kapitána Bartoše, kino Oko)
Začíná-li vlastní jméno předložkou, píšeme s velkým písmenem předložku i název za ní (penzion U Dubu, dům U Lucie)
Pokud není předložka součástí názvu, píšeme ji s malým písmenem. (Setkáme se u Lucie.)
Pozor: V některých případech může být obecné jméno druhové součastí názvu. (Penzion u Dubu) Abychom název napsali správně, musíme si zjistit jak zní celé pojmenování.
Pokud byste si chtěli procvičit psaní velkých a malých písmen, můžete využít například stránku pravopisne.cz
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
7 jednoduchých tipů jak se v létě ochladit - číst více »
Jak se v důchodu zabavit a vzdělávat v době koronavirové? - číst více »
Díky vnoučatům se mnoho seniorů učí cizí jazyk - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.