Jazykové okénko: Psaní velkých písmen

Štítky: | Jazykové okénko |
11.11.2017 | komentářů: 1
Jazykové okénko: Psaní velkých písmen

Jaké písmeno napsat zrovna v tomto slově? Malé? Velké? Jeden z největších problémů uživatelů českého jazyka. Velké počáteční písmeno slova může mít hned trojí různou funkci. Vyjadřuje, že dané slovo je vlastním jménem, nebo že označený jev hodnotí pisatel jako významný, hodný úcty, nebo konečně, že tímto slovem začíná větný celek.

A jaká jsou tedy hlavní pravidla pro psaní velkých písmen?

1. Oslovení v dopisech a emailech

Osobní zájmena (Váš, Vaše, Ty, Tvůj) píšeme s velkým písmenem zejména v úředních a oficiálních textech. Vyjadřujeme tím úctu adresátovi. V soukromé korespondenci můžeme používat písmena malá. Ostatní zájmena (svůj) píšeme vždy s malým počátečním písmenem.

2. Jednoslovná vlastní jména

Pravděpodobně nejjednoduší pravidlo psaní velkých písmen. Všechna jména a názvy píšeme vždy s velkým písmenem. (Evropa, Asie, Adam,Eva, Ostrava, Praha)

Pozor: Jiné slovní druhy odvozené od vlastních jmen píšeme s malým písmenem. (Poznával pražské ulice.) Malé písmeno používáme také při psaní datumu. (1. listopadu, 25. července...)

Velká písmena se používají i u pojmenování jednotlivých národností. (Čech, Evropan, Slovan). 

Pozor: (Mongol a Cikán) s velkým písmenem figurují jako příslušníci národa. Psano s malým písmenem (mongol a cikán) označují slova příslušníky jiných skupin. Podobně jako (katolík, slávista).

3. Víceslovná vlastní jména

U víceslovných vlastních jmen zpravidla píšeme velké pouze první písmeno. (Středozemní moře, Suezský průplav, Liga místrů, Lidové noviny, Pravidla českého pravopisu) 

Pokud je však součástí víceslovného názvu vlastní jméno, píšeme jej rovněž s velkým písmenem. (Vysoké Tatry, Univerzita Palackého)

Ve víceslovných vlastních jménech obydlených oblastí píšeme zpravidla kromě předložek všechna písmena velká (Nové Město na Moravě, Hradec Králové, Kutná Hora)

Pokud je před víceslovným názvem obecné jméno druhové, které není součástí celého názvu, píšeme ho s malým písmenem. (sídliště Polabiny, ulice Kapitána Bartoše, kino Oko)

Začíná-li vlastní jméno předložkou, píšeme s velkým písmenem předložku i název za ní (penzion U Dubu, dům U Lucie)

Pokud není předložka součástí názvu, píšeme ji s malým písmenem. (Setkáme se u Lucie.)

Pozor: V některých případech může být obecné jméno druhové součastí názvu. (Penzion u Dubu) Abychom název napsali správně, musíme si zjistit jak zní celé pojmenování.

Pokud byste si chtěli procvičit psaní velkých a malých písmen, můžete využít například stránku pravopisne.cz

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
12.11.2017 12:15
Ivana Baslová 
Páni,tak to moc potřebuji,nejsem při psani velkych písmen pevná v kramflecích.Navíc můj milovaný vnouček, se je teď učí a žádá rady.Tu ostudu při špatné radě,bych opravdu nepřežila

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Zkuste se mravenců zbavit bez chemie

Když se vám doma začnou rojit mravenci, vyzkoušejte jim na cestičku dát několik klacíků skořice, posypte jí mletou skořicí nebo místa vytřete silně slanou…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 08.02.2023

Dnes 08.02 svátek slaví:
Milada

Zítra 09.02 svátek slaví:
Apolena

Včera 07.02 svátek slavil:
Veronika

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies