Jurečka chce zvýšit nízké důchody disidentům

Štítky: | důchod | peníze |
28.05.2023 | komentářů: 0
Jurečka chce zvýšit nízké důchody disidentům

Disidenti a disidentky mají velmi často nízké důchody. Tuto situaci chce vyřešit Ministerstvo práce. Úřad by se na tom měl podílet spolu s Ústavem pro studium totalitních režimů. Podle Jurečky by se tak měla situace zlepšit u několika stovek lidí. Ministr přišel před časem také s návrhem na snížení důchodů prominentům komunistického režimu. Informoval o tom web idnes.cz.

Důvodem nízkých penzí někdejších disidentů bývá nedostatečná doba placení odvodů, například kvůli věznění. Mnoho lidí nemohlo také pracovat ve své původní profesi a mohlo vykonávat jen pomocné práce, mělo pak nízké výdělky. „Podíváme se na skupinu těchto lidí, abychom problém systematicky vyřešili. Podle odhadu jsou to nižší stovky lidí,“ řekl Jurečka. Zmínil případ nedávno zesnulé Dany Němcové.

Němcová patřila k nejvýraznějším tvářím českého disentu. Stála u vzniku Charty 77 i Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Pro své protirežimní postoje skončila ve vězení. Směla pracovat jen jako uklízečka a domovnice, i když studovala psychologii. Jako matka sedmi dětí strávila řadu let péčí o potomky. Sociální správa jí vyměřila důchod několik tisíc korun.

Legislativa by mohla zůstat

Podle ředitele ministerského odboru pojištění by měl na řešení případů spolupracovat ÚSTR. Měl by vydávat lidem osvědčení. O úpravě penze by pak rozhodovala sociální správa. „Můžeme lidem pomoci odstraněním tvrdosti zákona, opatření nemusí možná být řešeno ani legislativně,“ uvedl Tomáš Machanec.

Úřad by pak dostal návod, jak by měl při takzvaném odstranění tvrdosti nynějších zákonných pravidel v případě disidentek a disidentů postupovat. Postup by měl být jednotný.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Prášek do pečiva se dá využít i jinde v domácnosti

Kypřicí prášek je dobrý pomocník a hlavně levnější, než drahé prostředky na bělení.Dá se použít třeba při bělení záclon, Stačí záclony namočit přes noc do…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.09.2023

Dnes 23.09 svátek slaví:
Berta

Zítra 24.09 svátek slaví:
Jaromír

Včera 22.09 svátek slavil:
Darina

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies