Legendy o vnucích a zabijačkách pomáhají podvodníkům okrádat seniory
Naše poulace stárne, seniorů přibývá a bohužel spousta podvodníků si je vybírá jako snadný terč. Kromě dnes už tolik profláknutých předváděček spojených s drahým prodejem většinou bezcenných krámů, si lumpové vymýšlejí nejrůznější fígle. Pracují v organizovaých skupinách a přijdou si na miliony. Působí nejen u nás ale i v celé Evropě. Pro novinky.cz to uvedl policejní psycholog Jan Hubert.
„Bývají to rodinné klany ze Slovenska, z Rumunska, ale mohou být i od nás, které se věnují okrádání seniorů tím způsobem, že pod různými legendami se vetřou do jejich soukromí. Tam většinou těm lidem ukradnou jejich celoživotní úspory,“ řekl Novinkám Hubert s tím, že starší lidé zpravidla nedůvěřují bankám.
Tato trestná činnost se navíc špatně vyšetřje, protože senioři si podobu pachatele špatně pamatují nebo se stydí za to, že se nechali napálit a krádež často ani neohlásí.
Triky zlodějů
Velice častá je legenda „Vnuk“, kdy si podvodníci najdou číslo na pevnou linku oběti v telefonním seznamu a zavolají mu.
Zahrají vnuka v tíživé situaci a zmíní se, že potřebuje půjčit několik tisíc koru. Většinou tvrdí, že peníze z nějakého důvou vyzvedne kamarádka. Pak pro peníze přijde zpravidla děvče mladší patnácti let, které není ani trestně odpovědné.
Dalším trikem, jak vylákat ze staršího člověk peníze, je legenda „Kamión“. Na ulici zastaví seniora dobře oblečení lidé s tím, že jejich příbuzného srazil kamión a potřebují se dostat k nemocnici, jestli by jim neukázal cestu. Po cestě ho poprosí o výměnu eur či dolarů, protože musí za operaci zaplatit. Na oplátku za požadovanou částku mu dají sáček „plný“ eur. Ve skutečnosti jsou ale eura jenom nahoře a zbytek sáčku tvoří nastříhané papírky.
Podvodníci se také snaží do bytů seniorů dostat pod záminkou přeplatků či nedoplatků za různé služby. Fintou je i zabíjačka, která jim zbyla, ale chtějí za ni drobný obnos. Občas také nabízejí, že něco namontují nebo dovezou dřevo, ovšem účtují si za to přemrštěnou částku.
Pomoci by mohla novela zákona
Starší lidé se často bojí krádež nahlásit. Tomu by mohla pomoci novela zákona o obětech trestných činů. Podle ní by starší lidé měli větší právo na ochranu jako děti. Například by si na policii mohli vybrat, jestli chtějí být vyslechnuti mužem či ženou. Stejně tak budou moci požádat o zamezení kontaktu s jakýmkoli člověkem, kterého oni nebo policie považují za pachatele. Případně by měli nárok na odbornou psychologickou pomoc. Za trestné činy spáchané na starších lidech by také pachatele měli čekat tvrdší tresty.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Penzijní reforma prošla senátem - číst více »
Nové předčasné důchody poškodí starší zaměstnance z třetí rizikové kategorie - číst více »
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.