Nejstabilnější vztahy seniorů vznikají podle psychologů z dlouholetých přátelství

Štítky: | vztahy |
22.03.2021 | komentářů: 0
Nejstabilnější vztahy seniorů vznikají podle psychologů z dlouholetých přátelství

Senioři se mimo jiné mohou pochlubit opravdu dlouholetými přátelstvími. Ne zřídka se stává, že po ovdovění či rozvodu začnou takoví přátelé tvořit pár. Podle psychologů jsou takové vztahy jedny z nejstabilnějších. Informoval o tom web i60.

Nejde o výjimečnou situaci. I z dlouholetých přátel se mohou na stará kolena stát milenci. Senioři se však musí často potýkat i s odsuzujícími pohledy okolí. Neměli by na ně však brát zřetel a prostě by měli být šťastní.

To, že láska často vzniká mezi lidmi, kteří byli původně dobří kamarádi, mají psychologové vypozorováno i u mladších ročníků. Ve Spojených státech probíhal na univerzitě v Texasu rozsáhlý průzkum, v jehož rámci studenti hodnotili své spolužáky na začátku a na konci semestru. Ukázalo se, že mnoho lásek původně začínalo kamarádstvím. Zpravidla dotazovaní začali chodit na rande s kamarádkou či kamarádem po čtyřměsíčním vztahu založeném jen na přátelství, kolegialitě, vzájemném vypomáhání si při studiu. Čtyřicet procent párů uvedlo, že zpočátku byli jen kamarádi. Takže žádný blesk z čistého nebe, osudová láska, která postihla dva lidi, kteří se neznali a náhodou se někde potkali.

„Nejstabilnější vztahy, tedy dlouholetá manželství a partnerství jsou mnohem více než na sexualitě založeny na vzájemné kompatibilitě a přátelství. Ty, které jsou založeny především na sexu, zpravidla nemají takové trvání jako ty, v nichž jsou partneři kamarádi,“ řekl Daniel Jones, který se na výzkumu podílel.

Pokud někdo nechce být sám ve vyšším věku, poměrně často se mu vyplatí, když se začne rozhlížet mezi kamarády. Potkat v padesáti, v šedesáti či více letech někoho na ulici, v kavárně nebo na koupališti a zjistit, že jde o osudovou lásku na poslední část života, se podaří málokomu. Ovšem naopak, když se člověk začne zajímat o osudy lidí, které zná, velmi často zjistí, že je mezi nimi hodně podobně osamělých nebo se nudících, zkrátka, uvažujících o vztahu.

Takže, pokud někdo začne mít pocit, že kamarádství se mění v něco trošku jiného, není třeba se toho bát, natož se tomu bránit. Dost dobře se může stát, že právě z něho vznikne lepší vztah, než byl ten, který vznikl pocitu, o němž jsme si mysleli, že je to vášnivá spontánní velká láska.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Pálí vás žáha?

Pokud zní odpověď ano,  nakrájejte si syrový celer na jemné plátky a pochroupejte - pálení vás přejde do 10 minut. Nebo nasypte do skleničky půl lžičky…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 26.06.2022

Dnes 26.06 svátek slaví:
Adriana

Zítra 27.06 svátek slaví:
Ladislav

Včera 25.06 svátek slavil:
Ivan

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace