I v pokročilém věku si lze najít nové přátele

Štítky: | vztahy | přátelství |
14.06.2020 | komentářů: 1
I v pokročilém věku si lze najít nové přátele

Když přátele postupně odcházejí je smutným faktem, pokud se člověk dožije vysokého věku. Mnozí se pak uzavřou do sebe a jsou přesvědčeni, že nové spřízněné duše najít nemohou. Opak je však pravdou.

Potřeba přátel je velmi silná v každém věku. Zejména pro starší ovdovělé ženy mohou být jejich kamarádky důležitou součástí života. Pokud však kvůli vysokému věku přátele postupně odcházejí, mohou se senioři uzavřít. „Ztráty blízkých přátel, kamarádů, velmi často způsobují seniorům vážné psychické problémy. Jedná se o obrovský nápor na psychiku, jestliže člověku, který je sám ve vysokém věku, odejde dobrý kamarád. Velmi často nyní ztrácíme blízké ve věku, kdy už jsme sami mírně nemohoucí a přecitlivělí,“ uvedla pro web i60 psychiatrička Tamara Tošnerová.

Většina lidí ve vyšším věku má přátele, které poznali v minulosti. Udržují si je z dětství, z dob studií, ze zaměstnání, z různých kroužků. Našli si je v době, kdy žili aktivním životem. Najít si nové kamarády ve vyšším věku, když je člověk v penzi, je obtížné a je to spíše výjimečné. Právě proto ztráta dlouholetých přátel tolik bolí a je pro seniory citelným zásahem do psychiky. Většina lidí si už totiž nové kamarády ve vyšším věku není schopna najít. Jednak k tomu nemá příležitost, jednak se o to ani nepokouší. Ale především senioři vědí, že opravdové přátelství je věc vzácná, která se tvoří řadu let. „Touha mít přátelé je lidskou přirozeností. Každý se potřebujeme občas někomu svěřit, povídat si. A ve vyšším věku je zvlášť důležité, aby člověk měl kromě rodiny i kamarády,“ říká psycholog Jeroným Klimeš.

Pomoc může internet

Je jasné, že v sedmdesáti už asi těžko najdeme někoho, s kým budeme mít stejné zážitky, stejná tajemství a stejné zájmy jako s někým, koho jsme znali padesát či více let. Neznamená to však, že není možné v seniorském věku hledat nové kamarády. Samozřejmě se přátelství v penzi navazují hůře. Zkusit to je vždy lepší, než sedět doma a trápit se tím, že kamarádi z mládí mizí.

Moderní senioři navíc mohou využít internet, kde podle svých zájmů vyhledají podobně založené parťáky. Najednou zas nemohou s někým chodit na ryby, do divadla či sdílet radost z vnoučat. Výjimkou není ani navázání nového milostného vztahu. Proto by senioři neměli házet flintu do žita.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
4.8.2020 19:45
Marie 
Přesně tak, seznamky umožňují najít si třeba jen kamaráda. Já našla s kamarádkou kamarády na www.randino.cz asi před týdnem.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Trápí vás nepříjemný zápach z úst?

Vyzkoušejte některou z přírodních metod, jak na příjemnější a svěží dech. Cucejte skořici. Má antiseptické účinky. Žvýkejte petržel. Je bohatá na…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 08.02.2023

Dnes 08.02 svátek slaví:
Milada

Zítra 09.02 svátek slaví:
Apolena

Včera 07.02 svátek slavil:
Veronika

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies