Kvalitní vztah je tajemstvím spokojeného stáří

Štítky: | vztahy |
09.05.2020 | komentářů: 0
Kvalitní vztah je tajemstvím spokojeného stáří

Květen je lásky čas. Pojďme se proto zaměřit na vztahy. Nejnovější studie z Harvardu totiž ukázala, že spokojené a harmonické stáří je úzce spojené s kvalitou vtahů. Výzkum, který se zabývá několika generacemi je naprostým unikátem.

„Jen souhrou náhod, štěstí a vytrvalosti několika generací, že tato studie přežila. Jinak je běžné, že podobné rozsáhlé výzkumy trvají nanejvýš jedno desetiletí,“ uvedl Robert Waldinger, který je vedoucím projektu, toho času už čtvrtým v dějinách jeho existence.

Mnozí z mužů, které jeho předchůdci začali sledovat, už nežijí. Mnohým je přes devadesát let a jsou v různých druzích kondice. A právě to lékaře, psychology a další zainteresované vědce zajímá. Jak se běžný život, to znamená především vztahy s partnery a rodinou, promítají v tom, v jakém zdravotním a psychickém stavu člověk ve vysokém věku bude.

Důležité je rodinné zázemí

„Zpráva, která z těch mnoha let vyplynula, je jasná. Kvalitní vztahy a dobré rodinné zázemí nás udržují zdravější a spokojenější ve srovnání se stejně starými lidmi, kteří na dobrý rodinný život neměli štěstí nebo si ho z různých důvodů nevytvořili,“ tvrdí Robert Waldinger.

Výzkumníci zveřejnili závěr, že lidé, o kterých si už ve věku kolem padesátky tipovali, že se dožijí vysokého věku v dobré psychické a fyzické kondici, se ho zpravidla opravdu v takovém stavu dožili. A naopak u těch, kterým takzvaně předpověděli stáří nepříliš radostné, se to také ukázalo.

Lepší paměť i kondice

„Ukázalo se, že lidé, kteří žijí v kvalitních vztazích, to znamená ve šťastných a dlouhodobých manželstvích, mají velký předpoklad, že se stanou šťastnými zdravými osmdesátníky,“ tvrdí vedoucí studie. V odborných kruzích se o této studii říká, že její zajímavost spočívá právě v těch předpovědích. Vědci například tvrdili o některých lidech, kterým bylo třicet, že budou spokojení a zdraví v padesáti. A byli. A stejně tak padesátníkům předpovídali lepší či horší podobu stáří a to se také vyplnilo. Závěr je jasný: kvalitní vztah posiluje paměť, fyzickou kondici, chuť k životu. Zejména poznatky o paměti jsou často dál zkoumané. Autoři studie tvrdí, že lidé, kteří spolu žijí v dlouhodobém partnerském svazku mají výrazně lepší paměť, než ti žijící dlouhodobě osaměle.

„Pozorovali jsme manželské páry během prvních šestnácti let jejich manželství. Už po té době byly vidět rozdíly v jejich zdravotní kondici. Ti, kteří si stěžovali na neshody a cítili se být v manželství nespokojeni, měli více zdravotních potíží, než ti, kteří si manželství pochvalovali,“ uvedla americká psycholožka Rosie Shroutová.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak připravit řízky zdravěji?

Na štedrovečerní tabuli sice patří kapr, ale mnoho rodin smaží i kuřecí řízky. A jak je připravit zdravě a přitom chutně? Obalte maso místo ve vajíčku v…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.09.2023

Dnes 23.09 svátek slaví:
Berta

Zítra 24.09 svátek slaví:
Jaromír

Včera 22.09 svátek slavil:
Darina

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies