Kvalitní vztah je tajemstvím spokojeného stáří

Štítky: | vztahy |
09.05.2020 | komentářů: 0
Kvalitní vztah je tajemstvím spokojeného stáří

Květen je lásky čas. Pojďme se proto zaměřit na vztahy. Nejnovější studie z Harvardu totiž ukázala, že spokojené a harmonické stáří je úzce spojené s kvalitou vtahů. Výzkum, který se zabývá několika generacemi je naprostým unikátem.

„Jen souhrou náhod, štěstí a vytrvalosti několika generací, že tato studie přežila. Jinak je běžné, že podobné rozsáhlé výzkumy trvají nanejvýš jedno desetiletí,“ uvedl Robert Waldinger, který je vedoucím projektu, toho času už čtvrtým v dějinách jeho existence.

Mnozí z mužů, které jeho předchůdci začali sledovat, už nežijí. Mnohým je přes devadesát let a jsou v různých druzích kondice. A právě to lékaře, psychology a další zainteresované vědce zajímá. Jak se běžný život, to znamená především vztahy s partnery a rodinou, promítají v tom, v jakém zdravotním a psychickém stavu člověk ve vysokém věku bude.

Důležité je rodinné zázemí

„Zpráva, která z těch mnoha let vyplynula, je jasná. Kvalitní vztahy a dobré rodinné zázemí nás udržují zdravější a spokojenější ve srovnání se stejně starými lidmi, kteří na dobrý rodinný život neměli štěstí nebo si ho z různých důvodů nevytvořili,“ tvrdí Robert Waldinger.

Výzkumníci zveřejnili závěr, že lidé, o kterých si už ve věku kolem padesátky tipovali, že se dožijí vysokého věku v dobré psychické a fyzické kondici, se ho zpravidla opravdu v takovém stavu dožili. A naopak u těch, kterým takzvaně předpověděli stáří nepříliš radostné, se to také ukázalo.

Lepší paměť i kondice

„Ukázalo se, že lidé, kteří žijí v kvalitních vztazích, to znamená ve šťastných a dlouhodobých manželstvích, mají velký předpoklad, že se stanou šťastnými zdravými osmdesátníky,“ tvrdí vedoucí studie. V odborných kruzích se o této studii říká, že její zajímavost spočívá právě v těch předpovědích. Vědci například tvrdili o některých lidech, kterým bylo třicet, že budou spokojení a zdraví v padesáti. A byli. A stejně tak padesátníkům předpovídali lepší či horší podobu stáří a to se také vyplnilo. Závěr je jasný: kvalitní vztah posiluje paměť, fyzickou kondici, chuť k životu. Zejména poznatky o paměti jsou často dál zkoumané. Autoři studie tvrdí, že lidé, kteří spolu žijí v dlouhodobém partnerském svazku mají výrazně lepší paměť, než ti žijící dlouhodobě osaměle.

„Pozorovali jsme manželské páry během prvních šestnácti let jejich manželství. Už po té době byly vidět rozdíly v jejich zdravotní kondici. Ti, kteří si stěžovali na neshody a cítili se být v manželství nespokojeni, měli více zdravotních potíží, než ti, kteří si manželství pochvalovali,“ uvedla americká psycholožka Rosie Shroutová.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Když jste toho uvařili moc...

Pokud jste navařili příliš velké množství omáčky na špagety, nalijte ji do zásobníku na led. Pokaždé, když na ni dostanete chuť, rozmrazíte pouze takové…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.12.2022

Dnes 04.12 svátek slaví:
Barbora

Zítra 05.12 svátek slaví:
Jitka

Včera 03.12 svátek slavil:
Svatoslav

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt | Nastavení cookies