Nový lék mírní ztrátu paměti u pacientů s Alzheimerem

Štítky: | Zdraví | Alzheimerova nemoc |
21.01.2022 | komentářů: 0
Nový lék mírní ztrátu paměti u pacientů s Alzheimerem

Glasgovská univerzita na svých stránkách informovala o výsledcích  výzkumu, který by mohl znamenat zlepšení pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. Nový lék by mohl aktivovat paměťová centra v mozku a zmírnit tak ztrátu paměti.

Studie Glasgowské univerzity se zabývá molekulami, které cílí na protein zvaný muskarinový acetylcholinový receptor M1 v mozku, o němž je známo, že hraje ústřední roli ve tvorbě paměti a nabývání znalostí (kognice).

„Na základě laboratorních studií i klinických studií na lidech demonstruje potenciál tohoto přístupu k vytvoření nových vznikajících léků pro zlepšení kognitivních funkcí u pacientů s Alzheimerovou chorobu,” stojí v článku univerzity. V současné době neexistují žádné léky, které by dokázaly Alzheimerovu nemoc zcela vyléčit.

Studie potvrdily, že navržená molekula má optimální vlastnosti pro zlepšení paměti a zároveň minimalizuje vedlejší účinky. Průlomový lék nyní vědci testují už přímo na pacientech trpící Alzheimerovou chorobou.

Lék je výsledkem globální spolupráce

„Jedná se o skutečně významný objev, na kterém jsme pracovali mnoho let, a jsme nadšeni, že tato nesmírně důležitá a globální spolupráce s našimi partnery ze společnosti Sosei Heptares a dalšími vyústila ve vysoce sofistikovaný přístup k navržení léku,” okomentoval výsledky vedoucí výzkumného týmu, profesor Andrew Tobin. „Lék má obrovský potenciál zlepšit léčbu Alzheimerovy choroby aktivací paměťových a kognitivních center v mozku,” dodal.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak opravit popraskaný porcelán

Pozorujete na svém oblíbeném hrníčku drobné prasklinky? Jemně popraskaný porcelán lze následujícím trikem opravit. Vložte popraskaný hrnek do hrnce s mlékem…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.03.2023

Dnes 23.03 svátek slaví:
Ivona

Zítra 24.03 svátek slaví:
Gabriel

Včera 22.03 svátek slavil:
Leona

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies