Od září začne platit zvýhodněné jízdné pro studenty a seniory

Štítky: | reforma |
16.08.2018 | komentářů: 0
Od září začne platit zvýhodněné jízdné pro studenty a seniory

Od 1. září budou moci studenti a senioři starší 65 let cestovat se slevou 75%. Vládní nařízení bude platit pro všechny vlaky a linkové autobusy v České republice. Dopravci měli možnost rozhodnout, které linky chtějí ze slevy vyjmout. Této možnosti však nevyužili.

 „Sleva bude od září platit ve všech vlacích Českých drah(ČD), včetně těch komerčně provozovaných na trase mezi Prahou a Ostravou. I na ty se totiž bude vztahovat úhrada, kterou jako kompenzaci ztráty z jízdného od státu dostaneme,“ řekl v pátek Právu mluvčí ČD Radek Joklík.

Očekává se také vyšší zájem o tento druh přepravy. Některé linky by mohly být přeplněny. „Vytížení vlakových spojů budou České dráhy pečlivě sledovat a v případě potřeby je prioritně posilovat, pokud to bude provozně a technicky možné,“ uvedl pro web novinky Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení ČD.

Sleva platí i u soukromých dopravců

S poskytováním slevy počítá i soukromý dopravce Leo Express. „Je ale pravděpodobné, že tyto 75procentní slevy budou mít vliv na zvýšení poptávky ze strany zvýhodněných cestujících. Proto doporučujeme, aby si lidé pořizovali jízdenky přes náš rezervační systém, kde si je lze zakoupit s až půlročním předstihem, nebo u našich smluvních partnerů, jako je síť prodejen Relay,“ sdělil Právu mluvčí Leo Expressu Emil Sedlařík.

Další soukromý dopravce RegioJet, zahájil předprodej zlevněných jízdenek pro mladé a seniory již v červenci. Ani on podle informací Práva neplánuje, že by na některé své lince tyto výrazné slevy neumožnil.

MHD se změny netýkají

Pro uplatnění slevy se stačí prokázat platným dokladem totožnosti s fotografií. Tedy občankou, cestovním pasem nebo řidičákem. Cestující od 18 do 26 let budou předkládat studentský průkaz, který vydávají dopravci. Městské hromadné dopravy se změny netýkají.

Jak upozornil Šťáhlavský, v souvislosti se zavedením státních slev pro mladé a seniory ztratí význam některé komerční nabídky Českých drah, například aplikace na In Kartě. Tito cestující mohou požádat o návratek za její nevyužití. Vrácena jim bude poměrná část částky, kterou za In Kartu zaplatili.

„Stejnou možnost budou mít i držitelé karty IN Senior. Protože se však jedná o síťovou jízdenku s dalšími výhodami, jako je bezplatná přeprava v regionálních vlacích či sleva v první vlakové třídě, může být výhodnější než návratek využívat IN Senior až do konce platnosti,“ radí Šťáhlavský.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Vlažná voda s citronem dělá zázraky

Víte že, sklenka vlažné vody s citronem po ránu je doslova zázrak? Vyčistí trávicí trakt, zvýší imunitu, dodá vitamín C, vyčistí pleť a vymaže vrásky, čistí…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.06.2023

Dnes 04.06 svátek slaví:
Dalibor

Zítra 05.06 svátek slaví:
Dobroslav

Včera 03.06 svátek slavil:
Tamara

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies