Pečovat o chrup seniorů je důležité, odrazuje však cena

Štítky: | Zdraví | stomatologie |
22.06.2023 | komentářů: 0
Pečovat o chrup seniorů je důležité, odrazuje však cena

Stav chrupu může znamenat obrovský rozdíl v sebevědomí. Nejinak je tomu i u dříve  narozených.  Základem zdravého úsměvu je každodenní hygiena a pravidelné návštěvy stomatologa. Mnoho seniorů však odradí nákladnost některých výkonů.

V seniorském věku už přeci jen mají zuby něco za sebou.  Mnozí senioři navíc odkládají návštěvu odborníka z finančních důvodů. Preventivní prohlídky přitom hradí zdravotní pojišťovna dvakrát do roka. Některé dokonce přispívají na kvalitnější materiály.

Často se také stane, že každodenní rutina ústní hygieny opadne v důsledku zhoršení psychického či fyzického stavu a senior svůj úsměv začne zanedbávat. Při snížené pohyblivosti může pomoci elektrický kartáček, který může péči o chrup v mnohém usnadnit. Péči o protézu, které se hodně lidí v pozdějším věku nevyhne, zase vysvětlí ošetřující zubař. Je ji potřeba minimálně jednou týdně ukládat do speciálních roztoků a mechanicky čistit. 

Zanedbáním k mrtvici

V seniorském věku lidé velmi často trpí paradentózou a záněty dásní. Je proto důležité volit vhodné produkty ústní hygieny a dbát doporučení lékaře.  Zanedbání péče o chrup má negativní následky na celkové zdraví. Vzniklá zánětlivá ložiska se mohou usazovat v srdci, ledvinách a dalších orgánech a v krajním případě přispívat ke vzniku infarktu či mrtvice. 

Často jde o začarovaný kruh i v souvislosti s výživou. Pokud začnou zuby vypadávat, může to mít příčinu v nedostatku vápníku a některých vitamínů. Bez zubů se však spousta lidí začne vyhýbat stravě, která vyžaduje důkladnější kousání.  Špatné zuby navíc představují i společenské stigma. Mnoho seniorů se vyhýbá různým návštěvám a setkáním, protože se za stav svých zubů stydí.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Nechcete plíseň v koupelně?

Také vás rozčiluje plíseň, která se usazuje na spárách mezi kachličkami v koupelně? Dá se tomu prý zabránit jednoduchým trikem. Stačí úplně obyčejná vosková…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.09.2023

Dnes 23.09 svátek slaví:
Berta

Zítra 24.09 svátek slaví:
Jaromír

Včera 22.09 svátek slavil:
Darina

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies