Pošta zvedla poplatek za výplatu penze, vyplatí se posílat si peníze na účet
Stále přibývá seniorů, kteří si chtějí penzi posílat na bankovní účet. Letos jich je navíc již o 70 tisíc. Naopak o více než 72 tisíc ubylo podle České správy sociálního zabezpečení těch, kteří si ji nechávají posílat poštou. Česká pošta proto po zrušení mnoha poboček navíc v září zvýšila poplatek za výplatu v hotovosti z 29 na 35 korun. Informoval o tom web novinky.cz.
Zatímco ještě loni bylo prostřednictvím pošty vyplaceno více než 674 tisíc důchodů, letos v červenci jich bylo už „jen“ 627 tisíc. V říjnu, měsíc po zvýšení poplatku, klesl počet výplat podle novinek přes poštu na 601 tisíc. Naopak na bankovní konto sociální správa v říjnu posílala už přes 2,2 milionu důchodů.
Mnoho seniorů se ale nechce výplaty penze přes poštu vzdát. Cestu na poštu mají jako takový zvyk a někteří tento poplatek neplatí. Sociální správa hradí poštovní poplatek za lidi, kterým přiznala penzi před rokem 2010 a kteří mají od konce roku 2009 nárok aspoň na jeden důchod, tedy například na pozůstalostní. Těm, kdo mají důchod až od roku 2010, se poplatek strhává každý měsíc z penze.
Čtete také
- Žádosti o důchod se stále nestíhají vyřizovat včas
- Sankce za jednorázový výběr z důchodového spoření zatím nebudou
- Dlouhodobý investiční produkt většina lidí vítá. Fungovat by měl od ledna
- Podpora pracujících důchodců je nedostatečná
- Zájem o předčasný důchod vzrostl s blížícím se termínem zpřísnění podmínek
Podle předsedkyně Rady seniorů ČR Lenky Desatové mají někteří lidé návštěvu pošty jako rituál, kdy každoměsíčně při něm potkávají své známé, převezmou důchod a rovnou i vyřídí potřebné platby. „Ti si tuto možnost jistě vzít nenechají,“ sdělila webu novinky.cz.
Je třeba umět s internetem
Desatová rovněž upozornila na to, že mnoho seniorů může mít s užíváním platební karty problémy. „Ti senioři, kteří s internetem pracují, účet v drtivé většině už dávno mají a zvládnou alespoň v základu i internetové bankovnictví,“ řekla.
„Senioři nás také upozorňují, že pokud bydlí v malých obcích, je jim účet a platební karta k ničemu, protože pojízdná prodejna, ale ani většina malých prodejen, karty nebere. Navíc tam není ani bankomat,“ sdělila Desatová. Podotkla, že cesta k místu, kde bankomat je, může pro seniora bez auta znamenat výlet na půl dne.
I posílání důchodu na účet manžela či manželky s sebou může nést v určitých situacích komplikace. „Ve chvíli, kdy partner zemře, dochází k zablokování účtu, který tak zůstane až do dědického řízení. Do konce řízení se k penězům, které jsou na něm uloženy a stále na něj chodí, nedostanete,“ konstatovala Desatová.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Důchodovou reformu čeká třetí čtení. ANO připouští Ústavní soud - číst více »
Půjčky v rodinách jsou časté. Největšími částkami pomáhají senioři - číst více »
O 358 korun měsíčně se od ledna zvýší důchody - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.