Pravidla pro řidiče seniory budou přísnější

Štítky: | Zdraví |
05.09.2019 | komentářů: 1
Pravidla pro řidiče seniory budou přísnější

O velké nehodovosti mezi začínajícími řidiči a seniory se hovoří velice často. U starších řidičů ministerstvo dopravy (MD) se snížením bodové hranice pro odnětí řidičáku nepočítá. Přitvrdit však stát chce pokutami za neabsolvování povinné zdravotní prohlídky a chystá se zavést i některá další opatření. Uvedl to web novinky.cz.

„V říjnu se možnými opatřeními vůči řidičům seniorům bude zabývat Rada vlády pro bezpečnost silničního provozu. Mezi návrhy, které pro ni připravujeme, je také možnost omezit řidičům vysokého věku rozsah silnic, po nichž by mohli jezdit,“ řekl novinkám vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy (MD) Tomáš Neřold.

Znamenalo by to, že senioři by v řidičském oprávnění měli uvedeno, že mohou jezdit například jen ve svém kraji nebo na konkrétně stanovené silnici. Na jiné komunikace by nesměli. Je ovšem otázka, zda takové regionální omezení není v rozporu s lidskými právy. Neřold argumentuje tím, že ve vysokém věku senioři hůře reagují na krizové situace a častěji na silnici zmatkují.

Podle údajů MD bylo loni v Česku řidičů starších 65 let celkem 1 366 920 a 97 523 z nich předkročilo osmdesátku. Platný řidičský průkaz stále ještě vlastnilo i 1720 devadesátiletých a dva lidé starší 100 let. Těch by se omezení, které navrhuje BESIP, týkalo především.

Ministerstvo se zaměří na prohlídky

„I velmi staří motoristé si potřebují nakoupit, dojet za příbuznými, delší cestu už nemálo z nich však nezvládá. Přitvrdit proto musíme z hlediska zdravotních prohlídek, ale také nechceme řidičům seniorům příliš komplikovat život,“ konstatoval Neřold.

Na povinnou zdravotní prohlídku musí řidiči zajít ke svému praktickému lékaři poprvé ve věku 65 let, poté v 68 letech a pak každé dva roky. Vyšetření je zaměřeno především na nemoci, které omezují či vylučují zdravotní způsobilost k řízení. Zahrnuje také komplexní vyšetření včetně orientačního vyšetření sluchu, zrakové ostrosti a barvocitu.

Lékaři povinně hlásí choroby omezující řízení

„Od ledna 2013 navíc platí, že pokud motorista onemocní chorobou omezující jeho schopnost řídit, musí to lékař ihned nahlásit příslušnému úřadu. Poté, co to bylo zavedeno, počet hlášení se podstatně zvýšil,“ sdělila novinkám mluvčí MD Lenka Rezková. Odpadla tedy předchozí praxe, kdy způsobilost motoristy řídit posuzoval lékař v podstatě až při povinné zdravotní prohlídce.

Zatímco regionální omezení pro řidiče vysokého věku je dosud jen ve stadiu úvah, téměř jisté už je, že přitvrdí postih za neabsolvování povinné zdravotní prohlídky. „Nyní je pokuta za jízdu bez tohoto dokladu 5000 až 10 000 Kč. V chystaném novém bodovém systému to má být 7000 až 25 000 Kč. Body za to sice ani nadále udělovány nebudou, vyšší sankce však mají seniory přimět, aby prohlídku nevynechali,“ uvedla Rezková.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
25.12.2019 02:14
zdeněk 
řidičcký průkaz
jsem hendikep absoloval dopravní psychologické vyšetření s výsledkem prospěl kdo mi napíše odlokovánípovolení k řízení děkuji

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak na mastnotu v troubě?

Použijte keramickou misku s vodou, do ní nakapejte citron a dejte do trouby. Tu pomalu zahřívejte, dokud nevznikne dostatek páry. Mastnota se uvolní a nic…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.06.2023

Dnes 04.06 svátek slaví:
Dalibor

Zítra 05.06 svátek slaví:
Dobroslav

Včera 03.06 svátek slavil:
Tamara

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies