Senioři si o pomoc často neřeknou, kvůli tomu mohou rychleji ztrácet sílu

Štítky: | Zdraví |
16.11.2018 | komentářů: 0
Senioři si o pomoc často neřeknou, kvůli tomu mohou rychleji ztrácet sílu

Stud – nejčastější důvod, proč senioři mnohdy nepřiznají, že potřebují pomoc svých blízkých. V řadě případů si ani nejsou ochotni připustit, že některé věci nezvládají tak dobře jako dřív.

Pokud někdo ve vašem okolí potřebuje pomoc, je třeba nenechat se odbýt neurčitými nebo vyhýbavými odpověďmi. Je navíc mnoho ukazatelů, kterých si můžete sami všimnout, když se například váš partner začne chovat podivně. Nic dobrého nevěstí úbytek na váze, spánek po většinu dne, uzavření se do sebe, ztráta zájmu, nápadné zpomalení chůze, obtížné vstávání ze sedu a další.

„Mluvte se svými blízkými a pokládejte jim věcné a konkrétní dotazy. Proč sis nedošla nakoupit? Bolí tě nohy? Bojíš se, že nebudeš mít sílu na cestu zpět? Dokud si oni sami nepřiznají, že potřebují pomoc, bude jednání dost obtížné. Důležité je ale myslet na to, že čím déle budou zapírat a nepřipouštět si pravdu, tím horší pak bude zvrácení nastalého stavu,“ upozorňuje pro novinky přední česká gerontoložka, docentka Iva Holmerová.

Neměli byste také zapomínat na to, že vaši blízcí vás mají rádi a občasná pomoc je neobtěžuje. Může to být dokonce přímo naopak. Návštěvy u vás mohou vaše okolí těšit. Pokud pocítíte, že potřebujete s čímkoli pomoc, nebojte se si o ni říct. Předejdete tak mnoha zbytečným problémům a navíc strávíte příjemný čas s rodinou.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Co pomůže na bolavý zub?

Na rovinu, stejně se zubaři nevyhnete, ale pokud vás bolest stihne o víkendu, existují způsoby, jak ji utišit. Pomoci může hřebíček. A proč? Obsahuje…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 28.05.2023

Dnes 28.05 svátek slaví:
Vilém

Zítra 29.05 svátek slaví:
Maxmilián

Včera 27.05 svátek slavil:
Valdemar

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies