Jak se na stará kolena cítit jako třicátník?
Zůstat zdravý a cítit se jako za mlada by si přál v pokročilejším věku snad každý. Málokdo však ví jak na to. Uchovat si životní elán a svaly jako za mlada je přitom jednoduché. Stačí do denního harmonogramu zapojit více fyzické aktivity.
Každý v pokročilém věku má jiné zdravotní potíže. Někteří větší, jiní menší. Tyto rozdíly i podle vědeckých výzkumů neodmyslitelně souvisí s životním stylem dané osoby. Vekou roli přitom hraje pohyb. Ten je podle mnohých vědců klíčem ke zdraví a může působit i preventivně proti mnohým onemocněním.
Podle webu novinky.cz jedinci středního věku (cca 45 let) a starší se různým pohybovým aktivitám věnují spíše výjimečně. Po 65. roce věku pravidelně cvičí pouze 10 procent obyvatel. Z toho logicky vyplývá, že všeobecně podporovaný pohled na „normální“ průběh stárnutí je odvozován z toho, jak stárnou lidé, kteří se pohybu spíše nevěnují, uvedl web deníku NY Times.
"Normální" stárnutí
Čtete také
Tento fenomén “normálního” stárnutí se rozhodli prozkoumat britští vědci. Mnozí z nich vyznávají názor, že sport dokáže velmi výrazně ovlivnit, respektive změnit stávající průběh „normálního“ stárnutí. Tento předpoklad se rozhodli potvrdit během průzkumu s lidmi mezi 55 až 79 lety, kteří se pravidelně věnují nějaké fyzické aktivitě.
Po vyhodnocení celé řady fyzických a kognitivních schopností starších, fyzicky aktivních lidí zjistili, že jsou jejich hodnoty srovnatelné s hodnotami třicátníků, tedy porovnatelně lepší než u stejně starých jedinců, kteří ovšem pravidelně necvičí.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
5 drobností, kterými můžete snížit riziko demence - číst více »
Senioři jsou nejohroženější skupinou, která trpí sebevražednými sklony - číst více »
Kardiaky trápí tropické teploty. Rizikové je rychlé zchlazení - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.