O seniory je ve firmách stále větší zájem

Štítky: | studie | práce |
04.03.2018 | komentářů: 0
O seniory je ve firmách stále větší zájem

O seniory stojí stále více fiem. Podle průzkumu provedeného agenturou STEM/MARK pro personální společnost Předvýběr naprostá většina zaměstnanců oceňuje, pokud jsou součástí pracovního týmu i kolegové vyššího věku.

„Celkem 87 procent respondentů uvedlo, že by chtěli pracovat se starším kolegou. Konkrétně 30 procent dotázaných odpovědělo určitě ano, 57 procent lidí spíše anoa jen 13 procent účastníků průzkumu odpovědělo spíše ne. Variantu určitě ne neuvedl nikdo,“ shrnul pro novinky závěry průzkumu František Boudný, obchodní ředitel Předvýběru.

Seniorní zaměstnanci (ve věku 50–65 let) jsou podle tří pětin (58 procent) potenciálních kolegů stejně výkonní. Osmnáct procent populace se dokonce domnívá, že senioři jsou výkonnější než mladí. Naopak 24 procent respondentů míní, že starší zaměstnanci jsou výkonní méně.

Faktory, které ovlivňují mínění veřejnosti o pracovní výkonnosti starších zaměstnanců, jsou především jejich zkušenosti (65 procent) a jiné pracovní návyky (42 procent). Podle respondentů jsou starší zaměstnanci zodpovědnější a pečlivější, a proto svěřeným úkolům věnují více času.

Roli hraje motivace

„Váží si toho, že mají práci, mají větší motivaci, protože se musí o svoje místo – navzdory letitým zkušenostem – bát. A koneckonců jsou stará škola, takže respektují nadřízeného a firmu,“ dodal Boudný.

„V českých podnicích obecně panuje přesvědčení, že starší osoby brzdí rozvoj, představují zátěž a jsou neproduktivní. Zaměstnavatelé uvádějí, že se obávají jejich malé pružnosti a přizpůsobivosti i nedostatečné znalosti jazyků. Starší zaměstnanci však mohou firmám nabídnout vlastnosti jako rozvážnost, zkušenost, soustředěnost, oddanost věci, odpovědnost či dochvilnost,“ potvrdila novinkám personalistka Gabriela Kodenková ze společnosti Talentica, specializující se na nábor technicky zaměřených pracovníků.

„Uvedená zjištění představují pro zaměstnavatele pádné argumenty. Ti mají často strach, že senioři nejsou stejně výkonní a nezapadnou do mladšího týmu. Zkušení personalisté ovšem vědí, že je to nesmysl. Zejména v současnosti, kdy je na trhu citelný nedostatek zájemců o práci, by firmy neměly opomíjet výhody zaměstnávání lidí se zkušenostmi,“ uzavřel Boudný.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Také vás štve ztuhlé máslo?

Jednoduchým trikem si po ránu můžeme se ztuhlým máslem pomoci. Do sklenice dáme horkou vodu a počkáme několik sekund. Vodu vylijeme a sklenku položíme dnem…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 08.02.2023

Dnes 08.02 svátek slaví:
Milada

Zítra 09.02 svátek slaví:
Apolena

Včera 07.02 svátek slavil:
Veronika

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies