Když děti tráví čas s prarodiči, mají větší úctu ke stáří

Štítky: | vztahy | studie |
08.02.2018 | komentářů: 1
Když děti tráví čas s prarodiči, mají větší úctu ke stáří

Vztah dětí a jejich prarodičů je z mnoha pohledů velice důležitý. Děti díky budování tohoto vztahu prohloubí rodinné vazby a také se poučí o stáří a o tom, jak se ke starším lidem chovat. Nová studie říká, že děti, které se svými prarodiči tráví více času, jsou ke starším generacím vstřícnější a jejich postoje jsou velmi optimistické.

Z nejnovější studie, kterou provedli Odborníci z univerzity v belgickém Lutychu  vyplývá, že děti, které trávily s babičkou a dědečkem více času, měly nejpříznivější a nejoptimističtější názory ohledně stáří a stárnutí. Uvedl to web novinky.cz „Nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím zažité stereotypy ohledně stárnutí byl právě vztah s prarodiči,” potvrdila v tiskové zprávě členka výzkumného týmu Allison Flamionová.

V celkovém pohledu měly děti ve věku 10 až 12 let, které byly ve společnosti prarodičů alespoň jednou týdně, nejpozitivnější pohled na stárnutí. Děti, které popisovaly svůj vztah s babičkou či dědou jako ,dobrý‘ nebo ,velmi dobrý‘, měly na starší lidi opět pozitivnější pohled než jejich vrstevníci, kteří podobně vztah s prarodiči nehodnotili, uvádí server Woman´s Day.

Na kvalitě vztahu záleží

„Chtěli jsme, aby děti popsaly pocity, jaké mají ohledně svého vztahu s prarodiči. Ty, které se cítily nespokojeně, uváděly i nejhorší kvalitu vzájemného vztahu. Kvalita vztahu s prarodiči je přitom pro pozitivnější vnímání stárnutí mnohem důležitější než četnost kontaktu dětí s prarodiči,” dodala odbornice.

„Pro mnohé děti jsou prarodiče prvními a rovněž nejčastějšími zástupci starší generace,” dodal spoluautor studie Stephane Adam, profesor psychologie na univerzitě v Lutychu. „Naše zjištění poukazují na velký potenciál prarodičů. Jejich zapojení do mezigeneračních programů může být bráno jako prevence, jak změnit pohled na stárnutí obecně,” uzavřel.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
9.2.2018 08:40
Natty 
Souhlasím s článkem.Sama jako dítě jsem pomáhala pečovat s maminkou o ochrnutou babičku.Vydrželo to až do dospělosti,nakonec i mně nedělalo problémy pečovat o maminku, brala jsem to jskp normální věc.Nyní se starám o vnoučata a doufám,že i oni se jednou budou alespoň podílet na péči o mne...nesmíme zanedbávat péči o seniory,potřebují ji mnohdy víc než děti.Zdraví Natty

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Co pomůže na bolavý zub?

Na rovinu, stejně se zubaři nevyhnete, ale pokud vás bolest stihne o víkendu, existují způsoby, jak ji utišit. Pomoci může hřebíček. A proč? Obsahuje…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 05.12.2023

Dnes 05.12 svátek slaví:
Jitka

Zítra 06.12 svátek slaví:
Mikuláš

Včera 04.12 svátek slavil:
Barbora

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies