Z průzkumu vyplývá, že ohledně výše důchodu mají lidé nereálná očekávání

Štítky: | starobní důchod | důchod | studie |
18.09.2017 | komentářů: 0
Z průzkumu vyplývá, že ohledně výše důchodu mají lidé nereálná očekávání

Všude kolem slýcháme, že senioři mají na stará kolena málo peněz. I přesto však z výzkumu vyplynulo, že až polovina Čechů očekává výši důchodu větší, než jak je tomu ve skutečnosti a to i v případě  důchodů invalidních.

V průměru starobní důchod reálně dosahuje kolem 42 procent hrubé průměrné mzdy. Ta se v České republice pohybuje kolem 28 000 korun. Přesto 18,6 Čechů očekává, že ze svého předchozího příjmu uvidí ve staří 51 - 60 procent. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Broker Trust.

Někteří lidé jsou podle výzkumu firmy dokonce ještě optimističtější. Celých 16,3 procent lidí uvedlo, že jejich očekávání důchodu se pohybuje ve výši 61-70 procent  a více než 12 procent respondentů dokonce počítá s procenty 71 - 80 z předchozího příjmu.

Tyto zkreslené představy o výši důchodu mohou lidem později komplikovat odchod ze zaměstnání a je možné, že nebudou schopni udržet si svou předchozí životní úroveň, na kterou jsou zvyklí. Pokud si takoví lidé na stáří nespoří a spoléhají se pouze na stát, mohou se dostat do obtížné situace a kromě nové pracovní, rodinné a zdravotní situace řešit i velké finanční problémy. Stres s tím spojený by mohl přerůst ve zdravotní problémy a v krajním případě být spouštěčem například deprese.

Podobně je tomu i u důchodů invalidních. V těchto případech mají lidé podle průzkumu ještě méně realistická očekávání. Počítat by reálně měli s částkou ještě nižší, než je průměrný starobní důchod. Dokonce 15,1 procent respondentů však uvedlo, že v případě vážné invalidity by od státu očekávali mezi 70 a 80 procenty předchozího příjmu. Více než 12 procent dokonce žije v přesvědčení, že by jim stát měl vyplatit  91 - 100 procent.

Zdroj foto: pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Zkuste se mravenců zbavit bez chemie

Když se vám doma začnou rojit mravenci, vyzkoušejte jim na cestičku dát několik klacíků skořice, posypte jí mletou skořicí nebo místa vytřete silně slanou…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 22.01.2021

Dnes 22.01 svátek slaví:
Slavomír

Zítra 23.01 svátek slaví:
Zdeněk

Včera 21.01 svátek slavil:
Běla

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2021 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace