Politické strany před volbami na důchody myslí, komplexní řešení však nenabízí

Štítky: | starobní důchod | důchod |
07.10.2017 | komentářů: 0
Politické strany před volbami na důchody myslí, komplexní řešení však nenabízí

S blížícími se volbami strany opět slibují. V jejich programech se objevují i otázky stran důchodů v České republice. Nejčastěji se zaměřují na výši penze. Žádná ze stran však nenabízí komplexní reformu, která by problém s vyplácením důchodů v tuzemsku zcela vyřešila.

Přestože je důchodový účet v posledních letech v deficitu, politické strany ve svým předvolebních programech kompletní důchodovou reformu neřeší. Vyplývá to z výzkumů think-tank CERGE, který srovnává jednotlivé politické strany. Podle zmíněné analýzy většina stran nějaké změny v oblasti důchodů slibuje. Návrhy jsou však velmi obecné a nelze z nich ani zcela jasně vyvodit jejich případné dopady.

Nejvíce se jednotlivé strany shodují na dřívějším odchodu do důchodu pro těžce pracující profese. Konkrétně to slibují strany ANO, ČSSD, SPO, Starostové a Zelení. Co už však jejich programy neřeší, je důsledek této změny, tedy nižší měsíční vyplácená částka, která se odvíjí od doby pojištění. Tu by tento krok výrazně snížil.

Stanovit minimální hranici starobního důchodu pak chtějí Zelení, Piráti a KSČM. Rozmezí tohoto minima by mělo být mezi devíti a jedenácti tisíci korunami. Podle webu ihned by dopady na státní rozpočet v takovém případě mohly přesáhnout i 15 miliard korun.

Největším nedostatkem předvolebních slibů je to, že strany prakticky vůbec neřeší, kde na navrhované změny případně sehnat finanční prostředky. Nejlepším způsobem jak si v penzi přilepšit podle odborníků tedy stále zůstává penzijní připojištění.

Zdroj foto: pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Také vás štve ztuhlé máslo?

Jednoduchým trikem si po ránu můžeme se ztuhlým máslem pomoci. Do sklenice dáme horkou vodu a počkáme několik sekund. Vodu vylijeme a sklenku položíme dnem…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 21.03.2023

Dnes 21.03 svátek slaví:
Radek

Zítra 22.03 svátek slaví:
Leona

Včera 20.03 svátek slavil:
Světlana

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies