Šmejdi nabízejí seniorům práci s podmínkou odebrání různého zboží

03.02.2016 | komentářů: 0
Šmejdi nabízejí seniorům práci s podmínkou odebrání různého zboží

Předváděcí akce nebo přímo podomní obchodníci, co vám vlezou až do bytu, podepíšete s nimi smlouvu a máte na dlouhý čas o problémy vystaráno. To všechno už se o tzv. šmejdech ví. Teď si nově zakládají dokonce i personální agentury, jejichž prostřednictvím nabízejí seniorům práci s podmínkou odebrání nějakého zboží. Uvádí to server iDNES.cz.
 

„Vystupují jako personální agentura či zaměstnavatel přímo nabízející zprostředkování či poskytnutí práce či přivýdělku. Účastníci takové akce jsou na závěr pohovoru vystaveni požadavku potenciálního zaměstnavatele či agenturního agenta, aby si zakoupili zaměstnavatelův výrobek či jím prezentované zboží, aby jej sami poznali a mohli lépe nabízet. Výsledkem je pak nákup třeba obyčejné varné konvice za 30 tisíc korun i více,“ popsal pro iDNES.cz Zbyněk Prousek, ředitel Detektivní firmy, která na aktivity šmejdů při své práci často naráží.

Podvodníky můžete potkat i ve vestibulech a na parkovištích obchodních center, kde mnohdy vystupují jménem provozovatele nákupního střediska. Lidem se snaží vnutit i zboží a služby, které mají vést k „zázračnému uzdravení“ nebo podpoře zdravého životního stylu. Snaží se prodat i různé osvětlovací a nahřívací lampy, náramky na redukci, měřiče krevního tlaku, zdravotní matrace, pomůcky ke zpevnění svalstva, pilulky na hubnutí nebo vitamínové doplňky.

Činnost šmejdů může zkomplikovat nová legislativa. Od 1. února začala platit ustanovení novely zákona o ochraně spotřebitele, která pořadatelům zakazují na předváděcích akcích vybírat od lidí peníze, zálohy nebo jakýkoli jiný poplatek. Totéž platí do sedmi dnů od uzavření smlouvy.

Navzdory novým praktikám ale šmejdi pokračují i v předváděcích akcích. Konají se většinou v pronajatých prostorách. Podvodníci také oslovují seniory například před obchodními centry, mámí z nich adresy a pak je obtěžují doma. Nebo nabízejí, že udělají rozbor vody v domácnosti a pak nabízejí předražené přístroje na úpravu kvality vody. Nebo klepou lidem na dveře s nabídkou levné energie či plynu.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak se zbavit škytavky?

1. Zadržení dechu - zadržte po hlubším nádechu a následném výdechu na nějaký čas svůj dech a opakujte, dokud škytavka nezmizí. 2. Pití vody - je třeba…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 05.10.2023

Dnes 05.10 svátek slaví:
Eliška

Zítra 06.10 svátek slaví:
Hanuš

Včera 04.10 svátek slavil:
František

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies