Spánek po padesátce: Na co si dát pozor?
Cirkadiánní rytmus, neboli vnitřní hodiny, udává mimo jiné i dobu, po kterou bychom měli ideálně spát. Tato příjemná činnost následně ovlivňuje i spoustu dalších oblastí našeho zdraví a života. S přibývajícím věkem se pak tento rytmus mění. Jak si tedy po padesátce nastavit spací režim, aby byl pro tělo co největším přínosem?
Voda, živiny a odpočinek. Tři klíčové oblasti, ovlivňující v podstatě vše. Spánek má mimo jiné vliv na naši paměť a kognitivní funkce a schopnosti. Internetový magazín Dotyk proto přišel s návodem, jak spánek nastavit, když je vám přes 50 let.
Odborníci se podle zmíněného magazínu shodují, že lidé po padesátce by měli spát sedm až devět hodin denně. Je samozřejmě nutné počítat u jednotlivců s drobnými rozdíly. Stěžejní však je dopřát si minimálně sedm hodin, méně spánku už může být zdravotním rizikem. Překračovat byste naopak neměli deset hodin.
Zdřímněte si během dne
Čtete také
Starší lidé se obvykle cítí unavení i během dne. Pokud tomu tak je i u vás a máte možnost si zavřřít oči, neváhejte. Odborníci se shodují, že často stačí krátké zdřímnutí, kdy dotyčný dosáhne hluboké neboli REM fáze spánku. To je fáze spánku, během které se dotyčný zcela odpojí od vnějšího světa a jeho organimus vypne a zregeneruje. Odborníci dále upozorňují, že případné zdřímnutí by však nemělo trvat příliš dlouho, aby dotyčnému nenarušilo spánek v noci.
Obecně se doporučuje časové rozmezí od 20 do maximálně 90 minut. Delší zdřímnutí se nedoporučuje. Pokud by i krátký „šlofík“ noční spánek narušil, je třeba podřimování přes den zcela odstranit. Nespavost v pokročilejším věku často způsobuje i menopauza u žen a hormonální změny, které s sebou přináší. Dalším důvodem pak může být spánková apnoe. Ta se projevuje chrápáním a zástavami dechu během noci. To výrazně snižuje kvalitu spánku. Pokud v noci nespíte, máte problémy s usínáním či udržením spánku, je vždy dobré poradit se se svým lékařem.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Jaké méně známé bylinky pomohou s imunitou? - číst více »
Průměrná délka života vzrostla o tři čtvrtě roku - číst více »
5 drobností, kterými můžete snížit riziko demence - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.