Starší řidiči jsou více ohroženi smrtí na silnici. Nejde však jen o věk

Štítky: | senior | řízení | doprava |
15.12.2021 | komentářů: 0
Starší řidiči jsou více ohroženi smrtí na silnici. Nejde však jen o věk

Jako první se nabízí, že senioři jsou za volantem ve větším nebezpečí zejména kvůli zhoršené fyzické kondici, která k staršímu věku bohužel patří. Z velké části však hrají roli i auta, ve kterých jezdí. Mnozí nepřikládají důležitost moderním bezpečnostním prvkům a jezdí ve starších a menších vozech, jejichž bezpečnost je slabá. Vyplývá to ze studií americké organizace IIHS zabývající se bezpečností silničního provozu.

U starších řidičů, je mnohem menší pravděpodobnost, že přežijí vážné nehody. Častěji totiž řídí zastaralá vozidla, která postrádají zásadní bezpečnostní prvky. Průměrné stáří aut na silnicích se neustále zvyšuje a rozhodně to neplatí jen o Americe. Podle webu tn.cz i průměrné stáří osobních aut na českých silnicích během posledních dvou let stouplo o více než půl roku na 15,5 roku. V Evropě mají podle dat Svazu dovozců automobilů starší vozový park jen Řecko, Rumunsko, Estonsko a Litva.

Studie také ukazují, že senioři jsou zdravější než kdykoli předtím, lidé ve věku 70 a 80 let najezdí více kilometrů a také havarují méně často než v minulých desetiletích. Přesto jsou vystaveni mnohem většímu riziku než jiné věkové skupiny. Konkrétně u řidičů starších 75 let je čtyřikrát vyšší pravděpodobnost úmrtí při bočním nárazu a třikrát vyšší pravděpodobnost úmrtí při čelním nárazu než u řidičů středního věku. Roli hraje jejich "křehčí" fyzický stav, ale také v čem jezdí.

Nebezpečná je i okreska

Moderní asistenty ve svém věku nepovažují za důležité – na těch pár cest, které za rok uskuteční, je prý nepotřebují. Prostě si řeknou: "Na to moje ježdění to stačí." Následky však mohou být fatální. Riziko nehody je přitom vyšší u řidičů, kteří řídí méně často. Jde mnohdy o krátké jízdy do lékárny, do obchodu, na hřbitov a k příbuzným po místních komunikacích. Dálnice je v tomto směru bezpečnější, ale senioři se jí spíše vyhýbají.

Starší majitelé aut také častěji ignorují výsledky testů bezpečnosti. Pro 10 % starších řidičů není hodnocení bezpečnosti vůbec důležité, v mladším a středním věku to tvrdí jen 4 % řidičů, drtivá většina považuje hodnocení bezpečnosti za extrémně důležitý parametr při rozhodování o koupi.

​Na větším riziku smrti a těžkých zranění se podílí také konstrukce vozidel a jejich velikost a hmotnost. Starší lidé méně často jezdí v robustních SUV, dávají spíš přednost hatchbackům, případně menším sedanům. A v menších vozidlech jsou při srážkách s velkými auty pochopitelně vystaveni většímu riziku.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Co dělat, když si do krku zapíchnete rybí kost?

Pokud se kost zapíchne u kořene jazyka, je šance, že si ji můžeme vyndat sami. Pomůže třeba kus chleba. Pokud kost zůstane, pak je čas na návštěvu lékaře.…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 28.05.2023

Dnes 28.05 svátek slaví:
Vilém

Zítra 29.05 svátek slaví:
Maxmilián

Včera 27.05 svátek slavil:
Valdemar

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies