Užívání marihuany u seniorů roste. Existují však rizika

16.12.2020 | komentářů: 0
Užívání marihuany u seniorů roste. Existují však rizika

Marihuana je známá i díky svým léčivým účinkům. Proto oslovila i nejednoho seniora po celém světě. Například ve spojených státech se za poslední roky počet seniorů užívajících marihuanu zdvojnásobil. Existují mnohé masti a tinktury, přidává se do jídla a někteří ji kouří. Právě poslední dva zmiňované způsoby užívání jsou však rizikové. Informoval o tom web novinky.cz.

Marihuana je mezi seniory často vnímána jako přírodní lék na všechno. Poradí si podle mnohých z nich nejen s bolestí, ale velmi dobře i s nespavostí či s projevy mnohých chronických onemocnění. Přestože sami lékaři některé pozitivní účinky marihuany potvrzují, a to zejména z pohledu tlumení bolesti, zároveň lidi nabádají, aby hleděli na rizika spjatá s jejím užíváním.

„Jako geriatrik mám obavy předepsat starším lidem jakýkoliv lék mající psychoaktivní účinky kvůli hrozbě závratí a následných pádů. Zároveň mám obavy, jak tyto léky mohou ovlivnit celkový zdravotní stav jedince,” vysvětluje pro CNN profesor Benjamin Han zabývající se geriatrickou a paliativní léčbou na NYU Grossman School of Medicine a zároveň spoluautor studie zabývající se užíváním marihuany u seniorů.

Pozor je třeba dát na dávkování

Mnozí senioři ale k marihuaně přistupují jako k přírodní látce, která jim nemůže ublížit. Podceňují tak především její dávkování. „Setkal jsem se s příběhy lidí, kteří snědli celý koláč s marihuanou a pak volali záchranou službu v domnění, že umírají,“ uvedl Joseph Palamar zabývající se populačním zdravím.

Odborníci navíc seniory upozorňují na fakt, že v dnešní době je k dostání marihuana s mnohem vyšší koncentrací THC, než tomu bylo v 60.–70. letech minulého století. Odhadnout tedy správnou dávku je mnohem složitější. Dalším problémem je i bagatelizace rizik spjatých s její kombinací s dalšími léky.  Jedna z možných negativních interakcí je kombinace s warfarinem, který někteří kardiaci užívají na ředění krve.

„Marihuana může zvýšit účinky warfarinu, a tedy i zvýšit riziko vykrvácení. Podobné účinky to může mít i u dalších léků,“ varuje lékárnice Tracy Mahvanová z University of Wyoming. Marihuana by navíc neměla být nikdy užívána společně s alkoholem, což je další věc, kterou senioři velmi podceňují.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Řidiči se špatným zrakem nepostřehnou až čtvrtinu značek

Víte, že už tři čtvrtě dioptrie stačí na to, aby řidič zahlédl chodce ze vzdálenosti o polovinu kratší než řidič bez dioptrické vady. Zatímco zdravé oko ho…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 08.02.2023

Dnes 08.02 svátek slaví:
Milada

Zítra 09.02 svátek slaví:
Apolena

Včera 07.02 svátek slavil:
Veronika

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies