Užívání marihuany u seniorů roste. Existují však rizika

16.12.2020 | komentářů: 0
Užívání marihuany u seniorů roste. Existují však rizika

Marihuana je známá i díky svým léčivým účinkům. Proto oslovila i nejednoho seniora po celém světě. Například ve spojených státech se za poslední roky počet seniorů užívajících marihuanu zdvojnásobil. Existují mnohé masti a tinktury, přidává se do jídla a někteří ji kouří. Právě poslední dva zmiňované způsoby užívání jsou však rizikové. Informoval o tom web novinky.cz.

Marihuana je mezi seniory často vnímána jako přírodní lék na všechno. Poradí si podle mnohých z nich nejen s bolestí, ale velmi dobře i s nespavostí či s projevy mnohých chronických onemocnění. Přestože sami lékaři některé pozitivní účinky marihuany potvrzují, a to zejména z pohledu tlumení bolesti, zároveň lidi nabádají, aby hleděli na rizika spjatá s jejím užíváním.

„Jako geriatrik mám obavy předepsat starším lidem jakýkoliv lék mající psychoaktivní účinky kvůli hrozbě závratí a následných pádů. Zároveň mám obavy, jak tyto léky mohou ovlivnit celkový zdravotní stav jedince,” vysvětluje pro CNN profesor Benjamin Han zabývající se geriatrickou a paliativní léčbou na NYU Grossman School of Medicine a zároveň spoluautor studie zabývající se užíváním marihuany u seniorů.

Pozor je třeba dát na dávkování

Mnozí senioři ale k marihuaně přistupují jako k přírodní látce, která jim nemůže ublížit. Podceňují tak především její dávkování. „Setkal jsem se s příběhy lidí, kteří snědli celý koláč s marihuanou a pak volali záchranou službu v domnění, že umírají,“ uvedl Joseph Palamar zabývající se populačním zdravím.

Odborníci navíc seniory upozorňují na fakt, že v dnešní době je k dostání marihuana s mnohem vyšší koncentrací THC, než tomu bylo v 60.–70. letech minulého století. Odhadnout tedy správnou dávku je mnohem složitější. Dalším problémem je i bagatelizace rizik spjatých s její kombinací s dalšími léky.  Jedna z možných negativních interakcí je kombinace s warfarinem, který někteří kardiaci užívají na ředění krve.

„Marihuana může zvýšit účinky warfarinu, a tedy i zvýšit riziko vykrvácení. Podobné účinky to může mít i u dalších léků,“ varuje lékárnice Tracy Mahvanová z University of Wyoming. Marihuana by navíc neměla být nikdy užívána společně s alkoholem, což je další věc, kterou senioři velmi podceňují.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Když jste toho uvařili moc...

Pokud jste navařili příliš velké množství omáčky na špagety, nalijte ji do zásobníku na led. Pokaždé, když na ni dostanete chuť, rozmrazíte pouze takové…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 02.10.2022

Dnes 02.10 svátek slaví:
Olivie, Oliver

Zítra 03.10 svátek slaví:
Bohumil

Včera 01.10 svátek slavil:
Igor

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt | Nastavení cookies