V otázce pozůstalosti lze využít i dědickou smlouvu
Otázky kolem dědictví jsou vždy složité. Málokomu se chce takto prakticky myslet, pokud však nějaký majetek vlastníte, neměli byste to podcenit. Možností je hned několik. Jako první se nabízí sepsání závěti. Využít však můžete také takzvanou dědickou smlouvu.
Dědickou smlouvu lze využít od roku 2014. Pokud se pro tuto možnost rozhodnete, přebije dědictví dané zákonem, a dokonce i existující závěť. Je však třeba dodržet několik pravidel. Tím hlavním je, že je platná pouze v případě, kdy je uzavřena ve formě veřejné listiny, tedy notářského zápisu. Závěť lze podepsat i doma před svědky.
Dalším zásadním rozdílem oproti závěti to, že dědická smlouva je dvoustranným právním jednáním. „Je to vlastně standardní smlouva sepsaná mezi dvěma či více stranami,“ vysvětluje pro idnes.cz Radim Neubauer, notář a prezident Notářské komory ČR. „Zůstavitel se dohodne s další osobou, že ji povolá za svého dědice a určí mu podíl na pozůstalosti.“
Existují i speciální případy
Podle webu idnes.cz je zvláštním typem dědické smlouvy dědická smlouva uzavřená mezi manžely nebo mezi snoubenci pro případ vzniku manželství, ve které se manželé nebo snoubenci navzájem povolávají za dědice. Obdobně mohou uzavřít takovou smlouvu i registrovaní partneři. Pro dědice tak v případě sjednání dědické smlouvy není nabytí majetku žádným překvapením, o situaci ví a je-li to dohodnuto, může za života zůstavitele od smlouvy odstoupit.
Čtete také
Předmětem dědické smlouvy může být vše, co je způsobilé přejít na dědice jako dědictví. Mohou zde být i podmínky, obdobně jako například u závěti. Dokonce nemusí být dědická smlouva bezúplatná. „Zní to zvláštně, ale zůstavitel může potřebovat péči a na tuto chce získat prostředky, nechce se však veškerého majetku vzdát a bude dostávat určitou sumu od smluvního dědice postupně,“ vysvětluje Neubauer.
Idnes.cz uvádí příklad, kdy 75 letá žena bydlí ve velkém domě, ale nemá dost peněz na financování jeho provozu a nezbytných oprav. V dědické smlouvě se tak může dohodnout třeba s vnukem, že dům bude po její smrti jeho. Vnuk jí ale za to bude vyplácet měsíční rentu do konce jejího života.
Smlouvou nelze rozdat všechen majetek
Je třeba mít na paměti, že v tomto případě nelze rozdělit majetek celý. Čtvrtina pozůstalosti musí zůstat volná a následně se rozdělí podle zákona či závěti. Pokud byste tedy chtěli zanechat smluvnímu dědici i tuto čtvrtinu, můžete tak učinit závětí.
„Toto je bohužel důvod, proč smlouva není v praxi příliš často uzavírána,“ konstatuje Neubauer. Navíc je třeba pamatovat na to, že ani v případě uzavření dědické smlouvy nesmíte z dědictví vyloučit tzv. neopomenutelné dědice. Tedy vaše děti, případně jejich potomky. Neopomenutelný dědic musí svůj povinný díl pozůstalosti dostat vždy, pokud jste ho nevydědili.
Ujednání lze zrušit pouze dvoustraně
Mějte také na paměti, že dědickou smlouvu, nemůže zůstavitel jednostranně odvolat či zrušit. To dává smluvním dědicům vyšší (nikoli však stoprocentní) jistotu, že se skutečně jednou stanou dědici podle smlouvy. Dědickou smlouvu lze zrušit opět jen dvoustranným právním jednáním smluvních stran, a to buď zrušením bez dalšího, nebo sepsáním nové dědické smlouvy v přítomnosti notáře, u kterého zůstává smlouva v evidenci.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Půjčky v rodinách jsou časté. Největšími částkami pomáhají senioři - číst více »
O 358 korun měsíčně se od ledna zvýší důchody - číst více »
Jak budou vypláceny důchody v hotovosti v oblastech postižených povodní? - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.