Vánoční pohodě předchází pořádný úklid. Uklízíte nárazově nebo každý den trošku?

Štítky: | úklid |
24.11.2016 | komentářů: 0
Vánoční pohodě předchází pořádný úklid. Uklízíte nárazově nebo každý den trošku?

Uklízelo se od pradávna. A stejně jako všechno ostatní, i úklid má svou historii a vyvíjí se. I dříve vyžadovali lidé ve svých domovech pořádek, a přesto nebo právě proto, že neměli tak dokonalé vybavení jako my dnes, hledali způsoby a možnosti, jak s nepořádkem zatočit. Doma vyrobené metly, obyčejné hadry a stěrky, čisticí prostředky vyráběné z doma dostupných surovin – s tím si musely tehdejší hospodyňky vystačit. Dnes už sice máme moderní přípravky a pomůcky, ale i ty mohou být někdy na škodu.

Obzvlášť při používání čisticích prostředků je třeba ostražitosti. Co může být v něčem prospěšné, může mít i jiné nežádoucí účinky. Týká se to především nadměrného používání čisticích prostředků. Na každém obalu je uvedeno přesné dávkování, při větší koncentraci větší čistoty nedocílíte.

Každý máme jiný styl uklízení, můžeme je rozdělit na čtyři typy. Jaký je ten váš?

Po troškách a neustále

Pokud nejste zastánkyní obrovských nárazových úklidů a najdete si na malý úklid čas každý den, můžete si vypracovat malý plán a každý den věnovat úklidu například 20 minut. Během této doby zvládnete běžný provozní úklid plus někdy něco navíc. Velká nárazovka pak není potřeba.

Pracovní sobota

Po pracovním týdnu konečně den volna, tak proč ho nestrávit úklidem. Někdo to jinak skutečně nejde, přes týden nemusí zbýt energie. Přestože to není žádná závratně zábavná činnost, máte sobotní odpoledne a celou neděli pro váš odpočinek.

Jak kdy - dle potřeby

Na první pohled taková domácnost úplně nevypadá jako klícka, ale zase odpadá stres s plánováním a pevně stanoveným uklízením. Úklid probíhá až v době, kdy už je to opravdu potřeba.

Uklízení jako závislost

Úklid by měl sloužit k tomu, aby nám doma bylo dobře a mohli jsme tam načerpat síly. Čeho je moc, toho je však příliš. Pokud je někdo na uklízení závislý, síly mu to naopak ubírá, a to platí i pro ostatní, kteří s takovým člověkem sdílejí domácnost. Pak se stává skutečným teroristou a to není nic příjemného. Na utřeném prachu skutečně svět nestojí a on ten nepořádek nikam neuteče..

Pokud skutečně nemáte čas, energii ani chuť uklízet, můžete si někoho najmout. Dnes už je úklidových firem mraky a nejenom jich, lehce najdete i paní na úklid. A není to zase až tak drahé. U nás ještě nejsou tyto služby příliš rozšířené, stále je to pro české ženy nemožná představa, ale doba se rychle mění.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Zamrazujete buchty? A děláte to správně?

Buchty, řezy a bábovky zamrazujeme vždy krájené. Budou se rozmrazovat rychleji a jen v takovém množství, jaké budeme potřebovat. A pozor, v mrazáku by…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 07.12.2023

Dnes 07.12 svátek slaví:
Benjamín

Zítra 08.12 svátek slaví:
Ambrož

Včera 06.12 svátek slavil:
Květoslava

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies