Vánoční pozdravy. Kdy napsat velké a kdy malé písmeno ve slovech Vánoce, Silvestr nebo Ježíšek?

11.12.2015 | komentářů: 0
Vánoční pozdravy. Kdy napsat velké a kdy malé písmeno ve slovech Vánoce, Silvestr nebo Ježíšek?

Chystáte se letos posílat vánoční přání svým příbuzným, známým, bývalých spolužákům? A také si lámete hlavu, když ho píšete, jak správně napsat velká písmena? Řešíte, zda jim máte popřát příjemné prožití svátků Vánočních, či vánočních? Zda napsat vše nejlepší do Nového, či nového roku? Nezoufejte. Připravili jsme pro vás malý souhrn, jak se s tím poprat. Pak už vás nic nezaskočí.

Vánoce, nebo vánoce

Až do roku 1993 se psaly názvy svátků jako vánoce a velikonoce s malým počátečním písmenem. Nová pravidla z roku 1993 však ustanovila psaní těchto svátků s velkým písmenem, tedy Vánoce a Velikonoce. Důvodem je významné postavení těchto svátků v naší kultuře, která v sobě nese křesťanské kořeny. Takže Vánoce s velkým V.
A jak slovo Vánoce skloňovat?
2. pád (bez) Vánoc
3. pád Vánocům
7. pád (s) Vánoci i Vánocemi

Štědrý den a Štědrý večer

V názvech jednotlivých svátečních dnů píšeme vždy velké počáteční písmeno, jedná se vždy o konkrétní významný den v kalendáři. Správně je tedy Štědrý den a Štědrý večer. Pozor si však dejte na psaní přídavných jmen utvořených od těchto názvů, v nich píšeme na začátku malé písmeno, například: Co hodláš vařit na štědrovečerní večeři?

Boží hod

Jedná se v podstatě o stejný případ jako u Štědrého dne/večera. Toto spojení je však trochu záludné v tom, že ho známe hned v několika podobách: Boží hod, Hod boží či dokonce Boží hod vánoční. Ve všech těchto případech platí, že počáteční písmeno prvního slova píšeme velké.

Přídavné jméno vánoční

Přídavné jméno vánoční však už píšeme pouze s malým počátečním písmenem, podobně jako přídavné jméno štědrovečerní. Pokud tedy někomu přejeme klidné prožití vánočních svátků, musíme napsat malé v. Nejedná se o žádný oficiální název.

Psaní slova advent

Také slovo advent píšeme s malým počátečním písmenem. Stejný pravopis platí u spojení adventní neděle či adventní věnec.

Ježíšek, nebo ježíšek

U tohoto slova záleží na tom, co jím označujeme. Slovo Ježíšek s velkým písmenem označuje malého Ježíše, Štědrý den či Štědrý večer. Zastupuje tedy de facto vlastní jméno osoby či název významného svátku. Tomu tedy odpovídá také jeho pravopis. Naopak slovo ježíšek s malým písmenem označuje vánoční dárek či nadílku pod stromeček.

Nový rok, nebo nový rok

U tohoto spojení platí, že Nový rok vyjadřuje pouze 1. ledna, zatímco nový rok znamená všechny dny následujícího roku. V prvním případě se jedná o oficiální název významného dne, v druhém případě je slovo nový klasickým přídavným jménem ve významu jiný než dosavadní.

Silvestr, nebo silvestr

Také toto slovo můžeme psát dvěma způsoby. Křestní jméno Silvestr píšeme stejně jako všechna ostatní vlastní jména s velkým počátečním písmenem. S malým s ale už píšeme oslavy ukončení roku, zábavu, která probíhá. Slovem silvestr s malým s označujeme také poslední den v roce.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Pivo je prospěšné pro zdraví. Víte proč?

Zlepšuje imunitu - zvyšuje počet bílých krvinek Je zdravé na srdce - vitamín B přispívá ke snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění a tvorby…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.12.2021

Dnes 04.12 svátek slaví:
Barbora

Zítra 05.12 svátek slaví:
Jitka

Včera 03.12 svátek slavil:
Svatoslav

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2021 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace