Výplatu výchovného provázejí zmatky

27.01.2023 | komentářů: 0
Výplatu výchovného provázejí zmatky

Na takzvané výchovné má nově nárok 1,2 milionů seniorek. Ke starobnímu důchodu by se jim mělo automaticky přičíst 500 Kč za každé vychované dítě. U tisíců žen, které přešly z invalidního do starobního důchodu se lednová penze nezvýšila a čekají na doplatek.

Doplatek pro minimálně  42 tisíc žen, které v 65 letech přešly z invalidního do starobního důchodu by měl dorazit na konci ledna. Informovala o tom Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Výchovné nedorazilo i některým dalším penzistkám nebo jim přišlo jen za některé děti. Problémy s etak senioři snaží řešit telefonicky, operátoři jsou však často přetížení. Mnozí tedy musejí vyrazit přímo na pobočku.

Problém kvůli novele

ČSSZ se hájí, že za situaci může změna legislativy na konci loňska. „Ženy, které původně pobíraly invalidní důchod a ke změně na starobní důchod došlo až v 65 letech ze zákona tzv. transformací, mají nárok na automatizované zvýšení o výchovné na základě evidence dětí v tzv. základních registrech vedených ministerstvem vnitra až na základě zákona č. 455/2022 Sb.,“ sdělila Právu mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová.

„Ten vyšel ve Sbírce zákonů až 28. prosince 2022, tedy v okamžiku, kdy byla lednová valorizace již kompletně připravena,“ doplnila. Procesně tak podle ní již nebylo možné ženám s tzv. transformovaným důchodem výchovné zahrnout do lednové splátky důchodu.

„Proto bude výchovné těmto ženám zpočátku vyplaceno formou samostatného doplatku na konci ledna. O zvýšení procentní výměry starobního důchodu o výchovné budou informovány samostatným oznámením, které bude také rozesíláno koncem ledna,“ doplnila mluvčí s tím, že o výši doplatku se příjemkyně dozvědí ve zprávě na poštovní poukázce nebo na výpisu z účtu.

Jak postupovat dále?

„V případě, že na konci ledna ženy neobdrží doplatek výchovného či v něm najdou například nesrovnalosti v počtu vychovaných dětí, teprve poté je potřeba se obrátit nejlépe písemnou formou na příslušnou OSSZ (PSSZ, MSSZ Brno),“ sdělila Právu Drmolová. Kontakty lze nalézt na webu https://www.cssz.cz/web/cz/kontakty.

Zdroj foto: Pixabay.com

 


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak vylepšit zázvorový čaj?

Zázvorový čaj je nyní velkým hitem. Pije se především, aby ulevil při nachlazení a posílil imunitu. Ne každý se ale s jeho chutí vyrovná. Poradíme, jak ho…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 05.10.2023

Dnes 05.10 svátek slaví:
František

Zítra 06.10 svátek slaví:
Eliška

Včera 04.10 svátek slavil:
Bohumil

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies