Zřeknutí se dědictví podle nového občanského zákoníku

Štítky: | právo | dědictví |
27.12.2013 | komentářů: 0
Zřeknutí se dědictví podle nového občanského zákoníku

Do konce roku 2013 nebylo možné zřeknout se dědictví ještě za života zemřelého, rozhodnutí tedy mohlo padnout až po jeho smrti, kdy dědic může dědictví buďto přijmout, nebo odmítnout. Nový občanský zákoník platný od 1.1. 2014 však již tuto možnost přináší, což je vnímáno velmi pozitivně. Co to pro nás v důsledku znamená a jaké to má praktické využití?

Zřeknutí se dědictví 2014

Podle nového občanského zákoníku 2014 vzniká možnost zřeknout se v dědické smlouvě se zůstavitelem dědictví již za jeho života. Takto je možné zříci se buďto celého dědictví, nebo pouze práva na povinný díl, což lze uskutečnit se zůstavitelem za jeho života prostřednictvím smlouvy, přičemž možnost dědit zůstává zachována – kdo se totiž zřekne práva na povinný díl, nezříká se tím práva z dědické posloupnosti. Tato smlouva o zřeknutí se dědického práva má formu veřejné listiny, a pokud není jinak ujednáno, je platná i pro dědicovy potomky. Teoreticky je možné uzavřít dědickou smlouvu již dnes, ale bude platná jen tehdy, zemře-li zůstavitel až po prvním lednu roku 2014.

Vyhnutí se dědickým sporům

Praktické využití nachází zřeknutí se dědictví tehdy, obdaruje-li zůstavitel jednoho z potomků již za svého života. Uzavře s ním tedy smlouvu, ve které se daný dědic dědictví zřekne, a tak si zůstavitel může zajistit to, že zbylí dědicové budou po jeho smrti obdarování stejným dílem.

Jak to může vypadat v praxi

Otec má tři syny, přičemž jednomu již za svého života daruje statek, pro který nemá žádné využití. Zároveň s ním ale uzavře smlouvu o zřeknutí se dědictví, čímž zajistí, že ostatní podíl dostanou po jeho smrti stejným dílem zbylí dva potomci.

Zdroj foto: morguefile.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Také vás štve ztuhlé máslo?

Jednoduchým trikem si po ránu můžeme se ztuhlým máslem pomoci. Do sklenice dáme horkou vodu a počkáme několik sekund. Vodu vylijeme a sklenku položíme dnem…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 26.09.2021

Dnes 26.09 svátek slaví:
Andrea

Zítra 27.09 svátek slaví:
Jonáš

Včera 25.09 svátek slavil:
Zlata

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2021 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace