Zvýšení důchodu zajistí ČSSZ je automaticky

Štítky: | starobní důchod | valorizace |
16.01.2019 | komentářů: 1
Zvýšení důchodu zajistí ČSSZ je automaticky

Seniorů se od nového roku dotklo plánované zvýšení důchodů. Konkrétně se valorizace týká 3,5 milionů důchodů a Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ji zajistí automaticky, není tak potřeba o ni osobně žádat. Informoval o tom web novinky.cz.

ČSSZ již od poloviny prosince loňského roku zasílá prostřednictvím České pošty všem příjemcům důchodu bez ohledu na to, zda je jim důchod vyplácen bezhotovostně na účet nebo v hotovosti, běžnou listovou zásilku, v níž jim oznamuje zvýšení jejich důchodu. Základní výměra důchodu, která je pro všechny stejná, se zvyšuje o 570 korun. Procentní výměra důchodu, která je již individuální - závisí na získaných dobách důchodového pojištění a dosahovaných příjmech -, se od ledna navyšuje o 3,4 procenta.

Tisícovka navíc pro důchodce starší 85 let

Již od ledna 2019 bude mít o dalších tisíc korun měsíčně vyšší důchod člověk, který kdykoliv před 1. lednem 2019 nebo v průběhu letošního ledna oslavil, resp. oslaví 85. narozeniny. Toto navýšení se podle webu novinky týká zhruba 200 tisíc seniorů.

Příjemci důchodu, kteří dovrší 85 let později než v lednu, budou mít o tisícovku zvýšen důchod od měsíce, ve kterém jim bude 85 let. Nadále přitom platí, že po stých narozeninách se penze automaticky zvedá o dalších dva tisíce korun.

Zvyšují se i příplatky k důchodům

Pokud pobíráte ke svému důchodu příplatky (například související se zmírněním některých křivd způsobených komunistickým režimem, nebo vztahující se k ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa a některých pozůstalých po nich), počítejte i s jejich navýšením o 3,4 procenta z celkové výše příplatku.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »
17.1.2019 09:52
Paulina Groblová 
Paulina Groblová
Dobrý den, zvýšený důchod jsem v lednu dostala, ale písemné oznámení od ČSSZ o zvýšení důchodu ne.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Když jste toho uvařili moc...

Pokud jste navařili příliš velké množství omáčky na špagety, nalijte ji do zásobníku na led. Pokaždé, když na ni dostanete chuť, rozmrazíte pouze takové…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 20.04.2021

Dnes 20.04 svátek slaví:
Marcela

Zítra 21.04 svátek slaví:
Alexandra

Včera 19.04 svátek slavil:
Rostislav

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2021 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace