Senioři budou mít vyšší ochranu při šetření trestných činů. Podobně jako děti

19.01.2017 | komentářů: 0
Senioři budou mít vyšší ochranu při šetření trestných činů. Podobně jako děti

Senioři se jako oběti trestných činů budou podle Senátu budou těšit vyšší ochraně, podobně jako děti. Změnu přinese vládní novela, kterou ve čtvrtek horní komora schválila. Seniory zařadí mezi zvlášť zranitelné oběti. Budou chráněni podobně jako děti.

Senioři budou mít nárok například na vyslechnutí speciálně školenými policisty. Budou si moci vybrat, zda je vyslechne muž, či žena.

Dostanou rovněž právo na to, aby byli vyslýcháni jen jednou a nemuseli se v trestním řízení setkat s pachatelem. O tom, kdo další bude mít na vyšší ochranu nárok, rozhodnou trestní orgány. Rozhodující by neměla být věková hranice, ale celkový psychický a zdravotní stav daného člověka. Normu musí ještě zvážit prezident.

Starší lidé bývají často terčem šikany a to mnohdy i svých příbuzných. Nemají odvahu, energii ani finance na to bránit se prostřednictvím soudů. Častokrát odevzdaně čekají, že jim dotyčný například půjčené peníze prostě vrátí. Stejně tak i kvůli neznalosti práce s moderními technologiemi bývají snadnými terči pdovodníků, kteří z nich pomocí falešných profilů a stránek snadno vymámí heslo k jejich účtu.

„Nový zákon jistě přispěje na celospolečenské úrovni k ochraně práv seniorů a jejich lidské důstojnosti. Vnímám to jako zásadní krok, který přispívá k systematickému řešení sociálně právní ochrany seniorů,“ uvedla pro blesk.cz Michaela Stachová, ředitelka nadace Krása pomoci, která se snaží řešit problematickou situaci seniorů v Česku.„Vyšetřování pro ně může být velmi stresující, často ze zdravotních důvodů nemohou chodit opakovaně na výslechy apod. Jakékoli ulehčení procesu je tedy přínosné,“ dodala.

 


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Co dělat, když vám omrznou nohy nebo ruce?

Samozřejmě mluvíme o lehčích omrzlinách, při těch těžších je nutné navštívit lékaře. Pokud tedy díky chladu začínáte ztrácet citlivost, je třeba ihned jít…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 31.10.2020

Dnes 31.10 svátek slaví:
Štěpánka

Zítra 01.11 svátek slaví:
Felix

Včera 30.10 svátek slavil:
Tadeáš

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2020 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace