Aerobní cvičení by mohlo pomáhat proti Alzheimerovi

Štítky: | Zdraví | Alzheimerova nemoc | paměť |
24.04.2022 | komentářů: 0
Aerobní cvičení by mohlo pomáhat proti Alzheimerovi

Alzheimerova choroba je strašákem mnoha dříve narozených. Vědci se stále snaží hledat nové léčby tohoto onemocnění. Klíčová je však celková zdravá životospráva. Do té spadá i cvičení, které by podle nejnovějších výzkumů mohlo být velmi nápomocné. Informoval o tom web relaxuj.cz

Na University of Texas Southwestern Medical Center a dalších spolupracujících institutech si vzali na paškál výkon paměti ve spojitosti se cvičením. Studie byla provedena na poměrně malém vzorku pouhých 30 seniorů v průměrném věku přes 66 let, ale i tak se ukázaly výsledky, které naznačují, že aerobní cvičení může být užitečnou pomůckou. Všichni studovaní už vykazovali problémy s pamětí.

Konkrétně první skupina 15 lidí (8 mužů, 7 žen) aerobně cvičila 2-3krát týdně po dobu 25-30 minut. Druhá skupina o stejných počtech pak prováděla jen protahování. Po jednom roce takového cvičení vědci zjistili, že se u první skupiny výrazně zlepšilo prokrvení v předním cingulárním kortexu v mozku, který je zodpovědný mimo jiné za paměť, zpracovává ale také i emoce a obecně je využíván např. při učení. V paměťových testech tato skupina vykazovala o 47 % lepší výsledky oproti druhé skupině, která se nijak významně nezlepšila.

Běhejte, plavte či jezděte na kole

Aerobním cvičením je taková aktivita, která má střední intenzitu se zvýšenou tepovou frekvencí po delší čas. Příkladem může být aerobic, běh, cyklistika, plavání a podobně. Dalšími projevy může být posílení kardiovaskulárního systému, snížení krevního tlaku, zlepšení výkonu plic. Pokud je prováděno po delší dobu (nad půl hodiny), zvyšuje také spalování tuků. Pokud se tedy bojíte ztráty paměti ve vyšším věku, dle studie byste neměli zapomínat na trochu té sportovní aktivity.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak připravit řízky zdravěji?

Na štedrovečerní tabuli sice patří kapr, ale mnoho rodin smaží i kuřecí řízky. A jak je připravit zdravě a přitom chutně? Obalte maso místo ve vajíčku v…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.09.2023

Dnes 23.09 svátek slaví:
Berta

Zítra 24.09 svátek slaví:
Jaromír

Včera 22.09 svátek slavil:
Darina

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies