Alzheimer - otázky a odpovědi

Štítky: | Alzheimerova nemoc |
18.02.2022 | komentářů: 0
Alzheimer - otázky a odpovědi

O Alzheimerově nemoci, i přes četné výzkumy, stále nevíme vše. Jaké jsou nejčastější dotazy k tomuto onemocnění a jak na ně odpovídá Česká alzheimerovská společnost se dočtete na následujících řádcích.

Je Alzheimerova choroba dědičná?

Alzheimerova choroba není nakažlivá (tzn. nelze se jí nakazit od někoho jiného) a je zřídkakdy dědičná (tj. způsobená přijatými geny od rodičů dotyčného). Ve skutečnosti počet lidí, pro které se stala Alzheimerova choroba genetickou poruchou, je velmi nízká, dosahuje kolem 1 % případů. Členové takových rodin zdědí od jednoho ze svých rodičů část DNA (genetickou výbavu), která způsobí nemoc. Nejnovější studie v této oblasti poukazují na skutečnost, že vyšší pravděpodobnost vývoje Alzheimerovy choroby je u osob, jejichž matka trpěla tímto onemocněním.

V jakém věku lze Alzheimera pozorovat?

Alzheimerova choroba se rozvine obvykle mezi 35. a 60. rokem. Pokud v minulosti některým členům Vaší rodiny byla diagnostikována Alzheimerova choroba, neznamená to nutně, že se též rozvine i u Vás. Většina případů Alzheimerovy nemoci není geneticky daná. Nicméně nemoc je častá ve vyšším věku; a proto není neobvyklé, aby jí trpěli dva a více členů rodiny starších 65 let.

Často zapomínám, mám se bát Alzheimerovy choroby?

Zapomínání je jedním z prvních příznaků Alzheimerovy choroby, může ale ukazovat na nějaké jiné problémy se zdravím. Zapomínáte-li častěji než dřív, nebo Vám zapomínání začalo komplikovat život, je velmi rozumné věnovat mu pozornost a navštívit lékaře, který Vám případně doporučí návštěvu specialisty.

Kde hledat pomoc?

Pokud máte člena rodiny, který touto chorobou trpí a nemůžete se o něj starat, můžete využít databáze k tomu určené. Aktuálně existují dvě poměrně kompletní databáze těchto služeb, jednu provozuje ČALS jako Databázi služeb pro seniory - zahrnuje nejen sociální služby, ale také zdravotnické služby nebo služby na pomezí zdravotního a sociálního sektoru, druhá databáze zahrnuje pouze registrované sociální služby a spravuje ji MPSV.

Zdroj foto? Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Vyrobte si přírodní odpuzovač komárů

Věděli jste, že komáři nesnášejí vůni kopru? Můžete si tak vyrobit přírodní odpuzovač komárů, Stačí svařit lžíci kopru v šálku vody, pak nechat vychladnout…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 28.05.2023

Dnes 28.05 svátek slaví:
Vilém

Zítra 29.05 svátek slaví:
Maxmilián

Včera 27.05 svátek slavil:
Valdemar

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies