Čeští senioři bojují s obezitou

Štítky: | Zdraví |
26.12.2018 | komentářů: 0
Čeští senioři bojují s obezitou

Je stále častější, že senioři mají nějaké to kilo na víc. Podle projektu SHARE patří českým seniorům v mezinárodním srovnání dokonce přední místa v tabulkách. Nejčastěji jde o seniory ve věku 50 až 70 let. Uvedl to web novinky.cz.

Obézních seniorů za posledních deset let významně přibylo. V ČR je obézních 35 procent starších mužů.  Například oproti Itálii a Španělsku to je dvojnásobek. Obezita je přitom podle lékařů výrazným zdravotním rizikem zvyšující hrozbu předčasného úmrtí a výskytu civilizačních chorob a podílí se na růstu nákladů na lékařskou péči.

Výzkumníci potvrdili, že její růst nesouvisí jen s věkem, ale i se vzděláním a profesí. Výraznější je u mužů a žen se základním či středním vzděláním a u lidí, kteří pracovali manuálně. Přibývání na váze podle novinek naopak není výrazně zaznamenatelné u osob s nejvyšším vzděláním.

Podle docenta Ladislava Horáka z Vysoké školy zdravotnické se starší lidé méně pohybují a také je otázkou, jaké je složení jejich stravy. Ve stáří se projevují i stravovací zlozvyky z mládí a svou roli hraje u mužů i žen úbytek hormonů.

Roli hraje i stravování

S nízkým vzděláním nezřídka souvisejí nižší důchody, jejich příjemci musí šetřit, tedy například vybírat i levnější potraviny, které nejsou ani nejzdravější, potvrzují ekonomičtí analytici. „I s nižším příjmem je ale možné dodržovat zásady zdravé výživy, pohyb je zadarmo, je to o životním stylu a motivaci,“ říká pro novinky Horák.

Lidé s vyšším vzděláním i po oficiálním odchodu do penze podle sociologů častěji dál vykonávají různé funkce, udržují sociální kontakty, což je nutí více dbát na vzhled a kondici a věnovat větší pozornost složení jídelníčku, a doceňují i význam pohybu pro udržení zdraví. Vyšší důchod podmíněný dosaženým vzděláním současně umožňuje věnovat se více aktivním koníčkům, sportu, výletům.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak uchovat rajčatový protlak?

Zbyl vám rajčatový protlak? Jak ho uchovat, aby déle vydržel? Když ho přendáme do sklenice se šroubovým uzávěrem, na povrchu posypeme troškou soli a…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 28.09.2022

Dnes 28.09 svátek slaví:
Václav

Zítra 29.09 svátek slaví:
Michal

Včera 27.09 svátek slavil:
Jonáš

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt | Nastavení cookies