Desatero mýtů o Alzheimerově nemoci
Alzheimerovou chorobou trpí stále více lidí i v Tuzemsku. Podle České Alzheimerovské společnosti jde zhruba o 158 000 osob. I přesto pacienti stále neví o tomto onemocnění relevantní informace a zbytečně věří mýtům.Ty nejrozšířenější přinesl web i60.cz.
Mýtus č. 1: Alzheimerova choroba = demence
Fakt: demence je soubor příznaků, které provázejí (nejčastěji) Alzheimerovu nemoc. Demence nastává, když dojde k významné poruše duševních funkcí jako je zhoršení paměti, ztráta orientace v času a prostoru, snížení schopnosti racionálně uvažovat, rozhodovat se či komunikovat. Ne každý člověk s Alzheimerovou nemocí trpí zároveň demencí.
Mýtus č. 2: příznaky Alzheimerovy nemoci jsou jen normálním projevem stárnutí
Fakt: stáří sebou může přinést zhoršení paměti i dalších schopností, ale Alzheimerova choroba způsobuje poškození, které významně omezuje soběstačnost nemocného. Nemocný začne ztrácet sebekontrolu, sebenáhled a postupně i schopnost komunikovat a orientovat se v okolí, ve vztazích, v běhu času a základních pravidlech fungování ve společnosti.
Mýtus č. 3: Alzheimerova choroba je nemocí vysokého věku
Fakt: Alzheimerova nemoc se většinou projevuje až po 65. roku věku, může se však vyskytnout i dříve, výjimečně už mezi 30. a 40. rokem života. Proto je tak důležitá včasná diagnostika, která umožní nasazení léčby, zpomalující průběh nemoci.
Mýtus č. 4: Lidé s Alzheimerovou chorobou jsou podráždění, násilní a agresivní
Čtete také
Fakt: Alzheimerova choroba způsobuje poškození mozku a chování nemocného ovlivňuje, jaká část mozku je postižena. Zaniká schopnost sebekontroly, proto nemocní dávají své emoce najevo víc „bez obalu“. Někteří pak skutečně mohou reagovat agresivně (často jde o projev úzkosti), není to však pravidlo.
Mýtus č. 5: Lidé s Alzheimerovou chorobou nemohou žít aktivní život a patří do ústavu
Fakt: lidé s Alzheimerovou nemocí mohou žít často i řadu let doma s minimálním omezením nebo s pravidelnou pomocí. Nemocní mají mnoho činností, které je těší: důležitá je společnost rodiny, orientují se na vzpomínky, fotografie, oblíbenou hudbu a podobně.
Mýtus č. 6: Alzheimerova choroba není smrtelná
Fakt: Alzheimerova nemoc je v současné době nevyléčitelná a je vždy smrtelná. Lidé s Alzheimerovou chorobou žijí po zjištění diagnózy v průměru asi 10 let, krajní rozmezí délky života nemocných se pohybuje od čtyř do dvaceti let.
Mýtus č. 7: Podávání léků je zbytečné, jen prodlužuje utrpení nemocného i jeho nejbližších
Fakt: vhodná léčba vede ke zpomalení průběhu nemoci a oddálení závažnějších příznaků a nejtěžších stadií choroby. Nemocnému přidá třeba i několik let aktivního života. Podmínkou účinné léčby je však včasná diagnostika.
Mýtus č. 8: Alzheimerově chorobě je možné zabránit
Fakt: přibližně u 1% nemocných je příčina Alzheimerovy nemoci daná geneticky; tam bohužel dobu propuknutí ovlivnit nelze. Ve většině případů však nástup nemoci dokáže v dobrém i ve zlém ovlivnit životní styl.
Mýtus č. 9: Hliníkové hrnce, pánve a plechovky způsobují Alzheimerovu chorobu
Fakt: není prokázáno, že by užívání hliníkového nádobí, nápojových plechovek nebo antiperspirantů mohlo způsobovat Alzheimerovu chorobu. Výzkumy nepotvrdily, že by hliník přispíval ke vzniku Alzheimerovy nemoci.
Mýtus č. 10: Můj rodič měl Alzheimerovu chorobu, takže to znamená, že ji budu mít
Fakt: jen minimální procento případů Alzheimerovy nemoci je dáno geneticky. O rizikový faktor jde jen v případě, kdy by se v jedné rodině vyskytlo více případů, u nichž by navíc nemoc propukla v podobném věku. Přesný mechanismus, vedoucí k propuknutí nemoci, však není dosud známý.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
5 drobností, kterými můžete snížit riziko demence - číst více »
Senioři jsou nejohroženější skupinou, která trpí sebevražednými sklony - číst více »
Kardiaky trápí tropické teploty. Rizikové je rychlé zchlazení - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.