Desatero mýtů o Alzheimerově nemoci

Štítky: | Alzheimerova nemoc |
30.09.2020 | komentářů: 0
Desatero mýtů o Alzheimerově nemoci

Alzheimerovou chorobou trpí stále více lidí i v Tuzemsku. Podle České Alzheimerovské společnosti jde zhruba o 158 000 osob. I přesto pacienti stále neví o tomto onemocnění relevantní informace a zbytečně věří mýtům.Ty nejrozšířenější přinesl web i60.cz. 

Mýtus č. 1: Alzheimerova choroba = demence

Fakt: demence je soubor příznaků, které provázejí (nejčastěji) Alzheimerovu nemoc. Demence nastává, když dojde k významné poruše duševních funkcí jako je zhoršení paměti, ztráta orientace v času a prostoru, snížení schopnosti racionálně uvažovat, rozhodovat se či komunikovat. Ne každý člověk s Alzheimerovou nemocí trpí zároveň demencí.

Mýtus č. 2: příznaky Alzheimerovy nemoci jsou jen normálním projevem stárnutí

Fakt: stáří sebou může přinést zhoršení paměti i dalších schopností, ale Alzheimerova choroba způsobuje poškození, které významně omezuje soběstačnost nemocného. Nemocný začne ztrácet sebekontrolu, sebenáhled a postupně i schopnost komunikovat a orientovat se v okolí, ve vztazích, v běhu času a základních pravidlech fungování ve společnosti.

Mýtus č. 3: Alzheimerova choroba je nemocí vysokého věku

Fakt: Alzheimerova nemoc se většinou projevuje až po 65. roku věku, může se však vyskytnout i dříve, výjimečně už mezi 30. a 40. rokem života. Proto je tak důležitá včasná diagnostika, která umožní nasazení léčby, zpomalující průběh nemoci.

Mýtus č. 4: Lidé s Alzheimerovou chorobou jsou podráždění, násilní a agresivní

Fakt: Alzheimerova choroba způsobuje poškození mozku a chování nemocného ovlivňuje, jaká část mozku je postižena. Zaniká schopnost sebekontroly, proto nemocní dávají své emoce najevo víc „bez obalu“.  Někteří pak skutečně mohou reagovat agresivně (často jde o projev úzkosti), není to však pravidlo.

Mýtus č. 5: Lidé s Alzheimerovou chorobou nemohou žít aktivní život a patří do ústavu

Fakt: lidé s Alzheimerovou nemocí mohou žít často i řadu let doma s minimálním omezením nebo s pravidelnou pomocí. Nemocní mají mnoho činností, které je těší: důležitá je společnost rodiny, orientují se na vzpomínky, fotografie, oblíbenou hudbu a podobně.

Mýtus č. 6: Alzheimerova choroba není smrtelná

Fakt: Alzheimerova nemoc je v současné době nevyléčitelná a je vždy smrtelná. Lidé s Alzheimerovou chorobou žijí po zjištění diagnózy v průměru asi 10 let, krajní rozmezí délky života nemocných se pohybuje od čtyř do dvaceti let.

Mýtus č. 7: Podávání léků je zbytečné, jen prodlužuje utrpení nemocného i jeho nejbližších

Fakt: vhodná léčba vede ke zpomalení průběhu nemoci a oddálení závažnějších příznaků a nejtěžších stadií choroby. Nemocnému přidá třeba i několik let aktivního života. Podmínkou účinné léčby je však včasná diagnostika.

Mýtus č. 8: Alzheimerově chorobě je možné zabránit

Fakt: přibližně u 1% nemocných je příčina Alzheimerovy nemoci daná geneticky; tam bohužel dobu propuknutí ovlivnit nelze. Ve většině případů však nástup nemoci dokáže v dobrém i ve zlém ovlivnit životní styl.

Mýtus č. 9: Hliníkové hrnce, pánve a plechovky způsobují Alzheimerovu chorobu

Fakt: není prokázáno, že by užívání hliníkového nádobí, nápojových plechovek nebo antiperspirantů mohlo způsobovat Alzheimerovu chorobu. Výzkumy nepotvrdily, že by hliník přispíval ke vzniku Alzheimerovy nemoci.

Mýtus č. 10: Můj rodič měl Alzheimerovu chorobu, takže to znamená, že ji budu mít

Fakt: jen minimální procento případů Alzheimerovy nemoci je dáno geneticky. O rizikový faktor jde jen v případě, kdy by se v jedné rodině vyskytlo více případů, u nichž by navíc nemoc propukla v podobném věku. Přesný mechanismus, vedoucí k propuknutí nemoci, však není dosud známý.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Pálení svíček má svá pravidla

Vánoce bez svíček si představit neumíme a aby to neskončilo požárem, je třeba dodržovat pravidla. Dejte je na nehořlavou podložku a dál od hořlavých…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 06.12.2023

Dnes 06.12 svátek slaví:
Mikuláš

Zítra 07.12 svátek slaví:
Ambrož

Včera 05.12 svátek slavil:
Benjamín

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies