Důchodový systém je v deficitu 30,4 miliardy

31.10.2020 | komentářů: 0
Důchodový systém je v deficitu 30,4 miliardy

Důchodový systém skončil v září v propadu 30,4 miliardy korun, za poslední čtvrtletí se schodek více než zdvojnásobil, což lze přičíst i koronavirové krizi. Do propadu se soustava dostala letos po dvou letech v přebytku. Informovala o tom Česká televize.

Na důchody se podle České televize vyplatilo 383,1 miliardy, to znamená o zhruba 7,5 procenta víc než v roce 2019. Tehdy výdaje dosáhly 356,32 miliardy. Proti září 2013 se letos na důchody vyplatilo zhruba o sto miliard korun více.

Původní představa výše důchodového pojištění činila 524,58 miliardy. Státní rozpočet se však vzhledem ke krizi upravil na 480 miliard. Aby se tento scénář naplnil, zbývá do konce roku vybrat 129 miliard korun.

Od ledna bude třeba o 30 miliard více

Zákonné zvyšování penze má být od ledna přibližně o 839 korun. Solidární pevná výměra, která je pro všechny stejná, se podle České televize navýší o 60 korun, tedy na 3550 korun. Zásluhová procentní část penze se každému zvedne o 7,1 procenta. Valorizace si vyžádá pro příští rok zhruba 29 miliard navíc.

Samostatný důchodový účet v Česku podle České televize neexistuje. Příjmy a výdaje jsou v rozpočtech jednotlivých ministerstev. Nejvíc penzí a největší sumu má na starosti Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která spadá pod ministerstvo práce. Své systémy mají pak resorty vnitra, obrany či spravedlnosti.  

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Co odstraní zápach z ledničky?

Proti zápachu v ledničce vyzkoušejte rozpůlenou cibuli, kterou necháte uvnitř ledničky. Pozor, nasaje do sebe pach, už ji potom nekonzumujte! Proti pachu v…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.10.2023

Dnes 04.10 svátek slaví:
František

Zítra 05.10 svátek slaví:
Eliška

Včera 03.10 svátek slavil:
Bohumil

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies