Jak na velikonoční vajíčka?

20.04.2019 | komentářů: 0
Jak na velikonoční vajíčka?

Jednou z nejdodržovanějších velikonočních tradic je bezesporu barvení a zdobení vajíček. Vybírat můžete z mnoha technik, díky kterým budou právě ty Vaše kraslice originální a potěší nejednoho koledníka. Než se pustíte do tvoření, nezapomeňte vajíčka odmastit octem.

Barví se vejce uvařená natvrdo.  Aby vám při vaření nepraskla, doporučuje se nechat vajíčka dosáhnout pokojové teploty. Pak je vložte lžící do vroucí osolené vody nechte povařit zhruba 6 - 8 minut, podle velikosti vejce.

Přírodní barvení

Dříve se vajíčka zdobila přírodními barvami. Nejdůležitější byla vždy červená barva, která ochraňovala před démony a představovala lásku. Děvče si načerveno obarvené vejce nechalo pro chlapce, kterého mělo rádo. Nejčastěji se vejce barvila pomocí cibule, červené řepy, zelí, dubové nebo olšové kůry nebo lipového květu. Pro vysoký lesk se používalo domácí sádlo, kterým se hotová vajíčka pomazala.

Přírodní barvení má tu výhodu, že se žádná chemie a zdraví škodlivé látky nedostanou skrz skořápku. Slupky z červené cibule máte na růžová a červená vajíčka, z neředěného červeného vína vyjdou vajíčka fialová. Zelenou skořápku získáte z kopřiv nebo jarní trávy. Kanárkově žlutá vajíčka získáte barvením v kari nebo kurkumě, výsledná sytost barvy záleží na množství barviva a na skořápce.  Povaříte-li hnědé slupky z cibule (alespoň čtyři plné šálky slupek), dostanete hnědou barvu. Jiný odstín hnědé vykouzlíte z deseti polévkových lžic kávy nebo černého čaje.

Vajíčka se nechají v barvě vařit tak patnáct až dvacet minut, pro sytější odstíny se ponechají v barvícím roztoku několik hodin, musíte je ale obracet. Barvit lze i za studena, sytější barvy však vyjdou z barvení vajec za tepla. Vajíčka by měla být ponořena asi tři centimetry pod hladinou, přidají se dvě až tři polévkové lžíce octa (ustálí barvu) a vše se zhruba čtvrt hodiny mírně povaří. Vyndaná vejce opláchněte čistou vodou a nechte oschnout, pak je můžete dále zdobit.

Potravinářské barvivo

Obarvit vejce lze i potravinářskými barvami, což je asi jeden z nejsnadnějších způsobů. Zkusit můžete i barvy na vajíčka v tabletách. Tekuté barvy na vajíčka se dávkují do čtvrt litru horké vody a přidává se do nich ocet. Do roztoku ponoříte zhruba na minutu vejce a je hotovo. Další možností je prášková barva rozpuštěná ve třech decilitrech horké vody s octem, v ní vařená vajíčka obracíte po dobu dvou až pěti minut.

Zdobení lakem na nehty

V poslední době je trendem barvení vajíček lakem na nehty. Tato technika je sice velmi jednoduchá a vypadá efektně, ale raději tak barvěte jen vyfouknutá vajíčka. Nikdy ne vařená natvrdo a určená k jídlu. Laky na nehty obsahují spoustu chemických látek, které snadno proniknou skořápkou a proto byste je neměli konzumovat.

Techniky zdobení vajíček

Mezi oblíbené techniky patří například vosková batika, kdy se na odmaštěné vajíčko nanáší včelí vosk z hořící svíčky nebo roztavené voskovky. Za pomocí špendlíkové hlavičky se pak vytváří různé vzory.

K tradičnímu zdobení patří také zdobení dužinou z jezerní sítiny. Jedná se o techniku více než sto let starou, původem z jižní Moravy. Dužina se lepí na bílá vajíčka a prokládá se látkami nebo sametovými stužkami. Oblíbená je také metoda háčkování, kdy se vajíčka oblékají do háčkovaných košilek.

Můžete vyzkoušet také metodu lepení slámy, kterou po délce naříznete ostrým nožem, namočíte a rozžehlíte na proužky. Ze stébel pak vystříháte různé tvary, ze kterých sestavíte vzory. Slámu pak nalepíte na vejce lepidlem, které nanesete malým štětečkem. Jde sice o náročnější techniku, ale z výsledku budete nadšeni. 

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Co dělat, když si do krku zapíchnete rybí kost?

Pokud se kost zapíchne u kořene jazyka, je šance, že si ji můžeme vyndat sami. Pomůže třeba kus chleba. Pokud kost zůstane, pak je čas na návštěvu lékaře.…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 07.12.2023

Dnes 07.12 svátek slaví:
Benjamín

Zítra 08.12 svátek slaví:
Ambrož

Včera 06.12 svátek slavil:
Květoslava

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies