K moři na podzim – varianta, kterou volí stále více seniorů

Štítky: | dovolená |
22.10.2018 | komentářů: 0
K moři na podzim – varianta, kterou volí stále více seniorů

Navzdory zažitým představám si drtivá většina českých penzistů může dovolit alespoň jeden zájezd k moři ročně, podle některých cestovek dokonce dobrá polovina seniorských klientů cestuje za sluncem dvakrát do roka. Stále častěji však do teplých krajin zavítají mimo hlavní sezónu. Informoval o tom server e15.

Vypravit se za sluníčkem v letních měsících může být pro seniory rizikové. Ve vyšším věku je vhodnější vyhnout se oblastem, kde teplota vzduchu běžně překračuje čtyřicet stupňů ve stínu. Proto je podzim pro návštěvu moře pro seniory vhodnějším obdobím.

„Září a říjen jsou podle našich klientů optimální pro pobyt seniorů u moře, nejvíce dovolených prodáváme tradičně právě v těchto měsících,“ říká Tomáš Hubka z cestovní kanceláře Delfín travel, která se na zájezdy pro seniory specializuje. Na jaře pak patří k nejoblíbenějším měsícům duben a květen. Mezi českými seniory se největší oblibě tradičně těší Středomoří. Vede Španělsko, stále oblíbenější je Sicílie. „Senioři, kteří letí k moři až na podzim, oceňují příjemně teplé počasí, klidné destinace místo hektických letovisek, a také možnost poznávání památek a přírodních krás. To by ve čtyřicetistupňových vedrech v hlavní sezóně nebylo možné,“ vysvětluje Tomáš Hubka z Delfín travel.

V létě hrozí přehřátí organismu

„Senioři, kteří jsou vystaveni vysokým venkovním teplotám, jsou ohroženi především tepelným úžehem a slunečním úžehem,“ sdělil serveru e15 MUDr. Zdeněk Záboj, přednosta Oddělení geriatrie Fakultní nemocnice Olomouc. První typ úžehu nastává vlivem celkového přehřátí organismu, zatímco druhý typ je přehřátí slunečním zářením – například na nekrytou část hlavy. Při celkovém přehřátí organismu selhávají termoregulační mechanismy a produkce tepla je vyšší než jeho výdej. Prevencí je dostatek tekutin, zamezení dlouhodobému pobytu na slunci, omezení fyzické aktivity, pokrývka hlavy a vhodné oblečení.

Sluneční úžeh se zase projevuje krutými bolestmi hlavy, zvracením, někdy i křečemi. Léčba je pak zaměřena na pozvolné ochlazování. „Nedoporučuje se uložení do studené lázně, lepší je sprchování vlažnou vodou,“ radí geriatr. Stejně jako u tepelného úžehu je ale hlavní prevence: předcházet dlouhodobému pobytu na slunci, vhodné oblečení a pokrývka hlavy, dodržování pitného režimu. Je nutno si také uvědomit, že senioři ve vyšším věku často trpívají více nemocemi najednou, a právě jim by měl být program dovolené vždy přizpůsoben.

Uvedená rizika určitě neznamenají, že by si měli senioři moře a slunce odepírat. Vždyť přímořské klima, mořská voda i sluneční paprsky mají blahodárný vliv na lidský organismus v jakémkoli věku. Nehledě na gastronomii, která je v přímořských letoviscích většinou bohatá na ryby, mořské plody, zeleninu a ovoce. Cestovní kanceláře dnes naštěstí nabízejí zájezdy k moři po celý rok.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak vylepšit zázvorový čaj?

Zázvorový čaj je nyní velkým hitem. Pije se především, aby ulevil při nachlazení a posílil imunitu. Ne každý se ale s jeho chutí vyrovná. Poradíme, jak ho…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 05.12.2023

Dnes 05.12 svátek slaví:
Jitka

Zítra 06.12 svátek slaví:
Mikuláš

Včera 04.12 svátek slavil:
Barbora

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies