„Kapesné“ od seniorů pro dospělé děti by nemělo být samozřejmostí

Štítky: | rodina | peníze |
16.09.2020 | komentářů: 0
„Kapesné“ od seniorů pro dospělé děti by nemělo být samozřejmostí

Mnoho seniorů ze svých nevelkých důchodů podporuje své děti. Velice často svým potomkům pomáhají zejména se splácením hypotéky či přispívají na dovolenou. Považují to za povinnost. Tou to však není.

Mnozí senioři berou finanční pomoc svým dětem jako zcela přirozenou a normální. Neuvědomují si však, že svým potomkům tak dávají špatný příklad a učí je nespoléhat sami na sebe. Zapomínají také na to, že by si ušetřené peníze měli užít na stará kolena se svými vrstevníky a navíc se kvůli tomu mohou dostat do problémů.

„Na naší lince se setkáváme s telefonáty lidí, kteří se dostali do svízelné životní situace, protože se snažili pomoct dětem, vnoučatům. Jenže většina z nich se dlouho odhodlává, aby se s tím svěřila, často to berou jako své selhání,“ uvedla pro web i60.cz Kateřina Bohatá z linky pomocí seniorům společnosti Elpida.

Prevence nestačí

„Snad každý, kdo pracuje v sociálních službách, ví, že se pracovníci domovů pro seniory a podobných zařízení setkávají s pokusy příbuzných obírat seniory o peníze. V mnoha zařízeních se tomu snaží předcházet a mají nastavená opatření, aby se to nedělo. Ale samozřejmě, pokud je člověk svéprávný, nikdo mu nemůže zakazovat, aby úspory, šperky, byty či peníze dával svým příbuzným. Mnozí to dělají rádi, berou to jako přirozenou věc a nepřemýšlejí vůbec nad tím, že by to nedělali,“ říká Jana Novotná, která pracovala v různých domovech pro seniory a je se situací v nich dobře obeznámena.

Sociologové a lidé zabývající se problematikou stárnutí však míní, že se česká společnost v tomto směru pomalu mění. Podle webu i60 přibývá seniorů, kteří už pomoc mladším příbuzným nepovažují za svou povinnost. Ten, kdo nějakým způsobem dospělým dětem přispívá, si velmi často uvědomuje, že dělá něco, co je poněkud rozporuplné.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Co dělat, když vám omrznou nohy nebo ruce?

Samozřejmě mluvíme o lehčích omrzlinách, při těch těžších je nutné navštívit lékaře. Pokud tedy díky chladu začínáte ztrácet citlivost, je třeba ihned jít…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 02.10.2022

Dnes 02.10 svátek slaví:
Olivie, Oliver

Zítra 03.10 svátek slaví:
Bohumil

Včera 01.10 svátek slavil:
Igor

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2022 Kontakt | Nastavení cookies