Mimořádná valorizace by mohla být nahrazena příspěvkem na náklady

Štítky: | valorizace | penze | peníze |
06.04.2023 | komentářů: 0
Mimořádná valorizace by mohla být nahrazena příspěvkem na náklady

Po snížení červnové valorizace se vláda snaží najít řešení, které by bralo v potaz míru inflace. Web novinky.cz by měl mít k dispozici materiál, který říká, že lidé s penzí by mohli při vysoké inflaci dostávat dočasně „příspěvek na náklady. Ten by mohl nahradit mimořádné valorizace. Zároveň by se mohl zpomalit růst důchodů na třetinu reálných mezd.

„Na půdě vládní koalice jsme si prodiskutovali představu o valorizaci důchodů řádných i mimořádných,“ řekl po jednání kabinetu ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. „Neříkám, že máme finální verzi. Čekáme, zda přijdou nějaké návrhy ze strany opozice. Představu, jak by to mělo vypadat, ale samozřejmě máme,“doplnil.

Materiál, který mají Novinky k dispozici, měl v minulých dnech prodiskutovat s opozičním ANO a SPD. Konkrétně uvádí například: „Valorizace v mimořádném termínu bude nahrazena výplatou mimořádného dočasného příspěvku na pokrytí zvýšených nákladů, trvalá kompenzace na růst cen bude realizována vždy jednou ročně valorizací v řádném termínu.“

Trvale nenavyšuje důchod

Výplata příspěvku se pak předpokládá „při dosažení růstu cen 5 % od konce rozhodného období pro předchozí valorizaci“, která je každý rok v lednu. „Výplata se předpokládá v období od července do prosince před realizací nejbližší valorizace,“ stojí v materiálu. V praxi by tedy na začátku dalšího roku měla následovat běžná valorizace.„Příspěvek není součástí důchodu, nenavyšuje trvale důchod,“ stojí dále v materiálu.

Zpomalení růstu penzí a omezení předčasných důchodů, což je také v materiálu, navrhla už loni kvůli zadlužování státu Národní ekonomická rada vlády (NERV). Doporučovala, aby důchody v lednu rostly stejně jako do roku 2018 o třetinu růstu reálné mzdy místo poloviny. Podle informací novinek se na tom koalice shodla. NERV radila také zpřísnit podmínky předčasných důchodů, aby se jejich počet snížil na čtvrtinu.

Zdroj foto: Pixabay.com

 


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Pálení svíček má svá pravidla

Vánoce bez svíček si představit neumíme a aby to neskončilo požárem, je třeba dodržovat pravidla. Dejte je na nehořlavou podložku a dál od hořlavých…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 07.12.2023

Dnes 07.12 svátek slaví:
Benjamín

Zítra 08.12 svátek slaví:
Ambrož

Včera 06.12 svátek slavil:
Květoslava

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies