Účet dlouhodobých investic by mohl být další možností spoření na stáří

Štítky: | peníze | spoření |
20.09.2020 | komentářů: 0
Účet dlouhodobých investic by mohl být další možností spoření na stáří

Finanční zajištění na stáří je stále diskutovaným tématem a mnoho lidí jej stále podceňuje a spoléhá na pomoc státu. Další možnost, jak být finančně nezávislejší, by mohla přinést možnost využít nákup podílových listů, akcií či dluhopisů, a to přes zvláštní účet, který bude daňově zvýhodněn.

Kabinet schválil návrh zákona, který by i v tuzemsku zavedl účet dlouhodobých investic, mohl by být doplněním penzijních fondů a životního pojištění. "Účet dlouhodobých investic je vhodný jak pro konzervativní investory, tak i pro ty, kteří hledají odvážnější investice s potenciálním vyšším výnosem," řekla pro ihned ministryně financí Alena Schillerová.

Podobný koncept již funguje v Německu a ve Velké Británii. Pokud zákon schválí Poslanecká sněmovna a povolí ho Česká národní banka, mohly by být zvýhodněné účty k dispozici od roku 2022. Investovat pak bude možné do akcií, dluhopisů i podílových fondů.

Účet nelze vybrat před šedesátkou

Stejně jako v případě penzijních fondů a životních pojistek budou u účtu dlouhodobých investic od zdanění osvobozeny příspěvky zaměstnavatele a také bude možné odečíst investované částky od základu daně. Dosud si lidé mohou odečíst nanejvýš 24 tisíc korun ročně za penzijní spoření a dalších až 24 tisíc za životní pojištění. Zákon umožní tyto částky spojit do jednoho a celkový možný odpočet by měl být 48 tisíc korun rozložených dle uvážení jednotlivce.

Podmínkou bude pravidlo 60 + 60, to znamená, že z účtu nepůjde vybrat ani jej zcela zrušit před dosažením 60 let a musí být otevřený aspoň po dobu 60 měsíců. "Určitě se chystáme, že takový produkt nabídneme," uvedl na dotaz Hospodářských novin Richard Siuda, člen představenstva Conseq penzijní společnosti. Doplnil však, že konkrétní detaily zatím nejsou známy a bude se o nich jednat po případném schválení zákona.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak přechytračit kapsáře

Vánoční shon - ideální půda pro kapsáře. Proto: peníze, doklady i klíče noste v příruční uzavřené tašce nebo kabelce vždy odděleně a na dně, mějte ji…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 01.12.2023

Dnes 01.12 svátek slaví:
Iva

Zítra 02.12 svátek slaví:
Blanka

Včera 30.11 svátek slavil:
Ondřej

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies