Nenahrávejte šmejdům se jmény svých příbuzných

Štítky: | šmejdi |
14.05.2019 | komentářů: 0
Nenahrávejte šmejdům se jmény svých příbuzných

I přes usilovnou snahu médií o osvětu mezi seniory, je stále mnoho případů, kdy šmejdi podvodně ze seniorů lákají peníze. Často si hrají na opraváře, členy rodiny či zmatou staršího člověka svou vřelostí a vlídností. Neberte tyto praktiky na lehkou váhu a snažte se problémům se šmejdy předcházet.

Noční můrou pro policisty jsou zejména falešná vnoučata. „Mohu to nazvat klidně jako boj s větrnými mlýny. V praxi to chodí tak, že někdo cizí zavolá babičce, nebo dědovi na pevnou linku a představí se jako jejich vnuk. Při vyšetřování, z telefonního záznamníku se nakonec dozvíme, že během hovoru zazněla otázka, to si ty Péťo? Pachatel odpoví, že ano a pod tímto jménem už automaticky vystupuje dál a chystá lest. Herecké výkony jsou sehrané dokonale, mnohdy nominovatelné na Oskary,“ sdělila pro český rozhlas kriminalistka Hana Kvasničková.

Herecké výkony podvodníků jsou často velice přesvědčivé. Nespoléhejte na to, že svého příbuzného v telefonu poznáte. Šmejdům hraje do karet, že hlas v telefonu je mnohdy zkreslený. Když se k tomu navíc přidají vzlyky a naléhavost, může to v dobré víře vaše srdce obměkčit. Přijít však můžete o celoživotní úspory.

Existuje mnoho různých praktik

Legendy, které policisté od lidí zaznamenávají, se táhnou už několik let a nemají konce. „Často nad tím přemýšlím, proč právě senioři jsou těmi nejčastějšími oběťmi. Jsou to lidé starších ročníků, často žijí osamoceně. Mnozí z nich bývají i méně pohybliví, takže jsou izolovaní od okolí,“ uvádí z praxe Kvasničková. Dodává také, že velkou roli hraje důvěřivost a neznalost, jak postupovat. Navíc, pokud se k nim člověk chová hezky, je milý a krásně oblečený, mají tendenci si s ním popovídat.

Nemalou část problémů si senioři zaviní sami, ač nechtěně, když se zavážou k plnění nějakého závazku po telefonu. I operátoři konkrétních společností to zkoušejí a staré lidi se snaží přesvědčit o výhodnosti nabídky. Svízel je v tom, že i ústně uzavřený závazek může být soudně vymahatelný.

„S novým občanským zákoníkem vyšly v platnost tak zvané distanční smlouvy, čehož obchodníci zneužívají. K jejich uzavření stačí pouhé slovíčko ano. Za týden přijde v obálce na seniorovu adresu ještě písemná smlouva, kterou může do 14 dnů vypovědět. Pokud tak neučiní, stoprocentně se společnosti zavazuje a musí vůči ní plnit závazky.“ Policisté proto radí, pokud nic nepotřebujete, není vaší povinností přijímat telefonní hovory od cizích lidí. Můžete odmítnout jejich monitorované hovory a telefonát striktně ukončit.

Krizová linka pro seniory 800 157 157 je v provozu 24 hodin denně a volání je zdarma.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak předejít kocovině

Vánoce se kolikrát neobejdou bez sklenky něčeho ostřejšího a aby nás druhý den nebolela hlava, můžete zkusit tyto triky: Před flámem sníst něco mastnějšího…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 28.07.2021

Dnes 28.07 svátek slaví:
Viktor

Zítra 29.07 svátek slaví:
Marta

Včera 27.07 svátek slavil:
Věroslav

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2021 Kontakt

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním webu nastarakolena.cz vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace