Od ledna by se měla změnit vládní podpora penzijního spoření

Štítky: | peníze | spoření |
15.06.2023 | komentářů: 0
Od ledna by se měla změnit vládní podpora penzijního spoření

Vláda schválila změnu podpory penzijního spoření. Maximální měsíční příspěvek od státu by se od ledna měl zvýšit o 110 korun, nejvýše však bude činit jen 20 procent vložené částky místo nynějších 23 procent. Změny ještě musí projít legislativním procesem. Informoval o tom web novinky.cz.

U nových smluv se podle návrhu prodlouží minimální doba spoření, po níž bude možné vybírat peníze bez sankce z pěti na 10 let. „Je rozumné, když se občané nespoléhají s finančním zajištěním na stáří pouze na státní důchod. Proto navrhujeme významné zatraktivnění spořících produktů se státní podporou, které slouží pro dlouhodobou tvorbu finančních rezerv na stáří,“ vysvětlil novinkám změny ministr financí Zbyněk Stanjura.

Vláda chce lidi hlavně motivovat k posílání vyšších měsíčních částek. Dolní hranice úložky, od které nárok na státní příspěvek vzniká, se má od ledna zvýšit z 300 korun na 500 Kč, horní hranice úložky, nad kterou příspěvek již dále neroste, stoupne na 1700 Kč. Týkat se to má všech, tedy nejen nových, ale i stávajících smluv.

Novela také zavádí nový typ fondu v doplňkovém penzijním spoření. Ten by měl mít možnost investovat i do rizikovějších produktů, které mohou, ovšem nemusí, dosáhnout vyššího zhodnocení vkladů. Změní se i to, že státní příspěvky už se nebudou vyplácet těm, kteří budou spořit a současně jim bude přiznán starobní důchod. 

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak na bradavice? Babské rady

Česnek nakrájíme na plátky a zalijeme octem. Necháme 7 dní v uzavřené lahvičce. Pak přikládáme každý večer na bradavici. Zabalíme, aby česnek z bradavice…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 23.09.2023

Dnes 23.09 svátek slaví:
Berta

Zítra 24.09 svátek slaví:
Jaromír

Včera 22.09 svátek slavil:
Darina

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies