Plánované zvýšení důchodů může být problém pro ekonomiku
Politici penzistům slibují v příštím roce další růst důchodů v průměru o 900 korun. Vzhledem k rozpočtu a zpomalování ekonomiky, však může být tento krok problémem pro celkovou ekonomiku státu. Informoval o tom web novinky.cz.
„Rozhodnutí vlády o důchodech na rok 2020 je nesystémové a s ohledem na ekonomické nejistoty se zdá být míra valorizace důchodů neadekvátní. Výdaje na penze tak meziročně porostou tempem přes sedm procent, zatímco nominální HDP a potažmo celkové rozpočtové příjmy nanejvýš kolem čtyř procent,“ řekl Novinkám hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Podle něj UniCredit Bank počítá se scénářem růstu ekonomiky o 3,2 procenta.
„Jelikož jsou výdaje na důchody největší výdajovou položkou rozpočtu, její nadměrný růst vyvolá při zachování nerostoucího deficitu nutnost radikálních škrtů jinde. Prostoru ke škrtům v běžných položkách je ovšem málo, takže hrozí i omezování investic,“ upozornil.
Škrty v rozpočtu
Čtete také
Premiér Andrej Babiš po rozhodnutí vlády potvrdil chystané zvýšení důchodů o 900 korun na průměrných 14 200. „Směřujeme k plnění našeho slibu, že v roce 2021 bude průměrný důchod 15 tisíc,“ prohlásil. V rozpočtu se pak budou muset škrtat jiné důležité složky.
„Z pohledu státního rozpočtu je navyšování starobních důchodů vždy problematické, jelikož se jedná zdaleka o největší výdajovou položku,“ sdělil novinkám ekonom Komerční banky František Táborský s tím, že samotná otázka, zda zvyšovat důchody, je spíše politickým tématem.
Státní rozpočet letos hospodaří na začátku roku nejhůř od roku 2012, na konci března byl schodek 9,2 miliardy a celoroční výsledek tak nejspíš nebude o moc lepší než schválený deficit 40 miliard. Vládní hnutí ANO dříve uvádělo, že stát by měl směřovat k vyrovnanému rozpočtu. To se loni díky slušnému růstu ekonomiky povedlo, nyní je ale situace jiná.
Sbírání politických bodů
Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy je zvýšení důchodů nekoncepční krok. „Kdosi na vládě naslinil prst a řekl, že důchody porostou zrovna o devět stovek,” řekl Novinkám. „Nic proti přidávání penzistům, avšak mělo by být zasazeno do koncepčního rámce. Ideálně takového, který by formoval pořádnou důchodovou reformu,“ dodal. „Nesystémové navyšování je tak hlavně motivováno snahou získat politické body,” domnívá se ekonom ING Jakub Seidler.
Zdroj foto: Pixabay.com
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!
Podobné články
Penzijní reforma prošla senátem - číst více »
Nové předčasné důchody poškodí starší zaměstnance z třetí rizikové kategorie - číst více »
Jaké změny přinese důchodová reforma? - číst více »
Sdílejte tento článek na Facebooku.