Podle průzkumu chtějí Češi do důchodu brzy, většinou na to však nemají

Štítky: | odchod do důchodu | penze | peníze |
29.08.2022 | komentářů: 0
Podle průzkumu chtějí Češi do důchodu brzy, většinou na to však nemají

Oslava šedesátin - to je hranice, kterou podle výzkumů většina seniorů vnímá jako ideální milník odchodu do důchodu. Zároveň se však celá pětina na důchod nepřipravuje po finanční stránce a spoléhá na stát. Podle webu novinky je představa úspor na starší u Čechů kolem milionu korun. Ten jim však bohužel stačit nebude.

Pro ty, kteří se narodili v roce 1972 a později, už bude podle v současné době platných pravidel jednotný věk pro odchod do penze 65 let. Aktuální průzkum Instant Research však ukázal, že Češi už se vidí v důchodu mnohem dříve. Každý osmý v pětapadesáti, necelá třetina pak nejpozději v šedesáti. Nejvíce oslovených – více než třetina lidí – chce jít do důchodu v 65 letech, v 70 letech i později pak necelá pětina.

„Co nás ale překvapilo, je, že pětina lidí důchod vůbec neřeší. Nepřemýšlí nad tím, jak ho stráví, ani se na něj nepřipravuje finančně, spoléhá na stát. O to více nás překvapilo, že se stářím začínají zabývat až lidé nad 55 let. Přitom čím jste mladší, tím méně si musíte upírat, abyste našetřili stejnou částku,“ doplnil analytik Filip Louženský z Portu.

Milion je málo

Češi mají podle výzkumu ale dost zkreslené představy o tom, kolik je třeba na penzi dát stranou. Téměř polovina (46 procent) má v plánu si na důchod odložit do jednoho milionu korun. Ovšem podle analytika Louženského tato částka rozhodně stačit nebude. Počítal přitom s průměrným důchodem v roce 2021 (15 411 korun) a průměrnou mzdou 37 839 korun.

Pokud byste tedy šli do důchodu právě teď, potřebovali byste k dorovnání průměrné mzdy a udržení životní úrovně 22 428 korun měsíčně. Průměrná doba dožití je v ČR 76 let u mužů a 82 u žen, ovšem medicína se neustále vyvíjí a dejme tomu, že po odchodu do důchodu nás čeká ještě 20 let. Budete tedy potřebovat 5 382 720 korun.

Zdroj foto: Pixabay.com


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

Sdílejte tento článek na Facebooku.Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku »

Zatím nebyl vložen žádný komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Formulář pro přihlášení

 
Registrace | Zapomenuté heslo

Rady a tipy

Jak uchovat rajčatový protlak?

Zbyl vám rajčatový protlak? Jak ho uchovat, aby déle vydržel? Když ho přendáme do sklenice se šroubovým uzávěrem, na povrchu posypeme troškou soli a…

zobrazit celou radu »

zobrazit všechny tipy »
svatky

Nazapomeňte poblahopřát

Dnes je 04.10.2023

Dnes 04.10 svátek slaví:
František

Zítra 05.10 svátek slaví:
Eliška

Včera 03.10 svátek slavil:
Bohumil

© Na stará kolena | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2013 - 2023 Kontakt | Nastavení cookies